Hlavička
Zprávy -
08/04/2019

Cigarety a alkohol zřejmě skokově podraží. Pomůže to Čechům ke zdraví?

Pokud projde návrh Ministerstva financí, od příštího roku se zvedne cena cigaret a alkoholu. A to o víc, než byli lidé dosud zvyklí. Například krabičku cigaret by vyšší daň mohla skokově prodražit až o 13 korun. U obou neřestí se s vyšší cenou očekává mírný pokles spotřeby.

reklama

reklama

Kuřáci a konzumenti alkoholu v Česku se zřejmě mohou připravit na to, že budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ministerstvo financí navrhuje zvýšení daní z tohoto zboží (a daně z hazardu) už od začátku příštího roku. Slibuje si od toho, že by do státní pokladny každý rok mohlo přibýt asi deset miliard korun.

Spíše vedlejším efektem by pak mohlo být snížení spotřeby dražšího tabáku a alkoholu. To kvitují jak ministr zdravotnictví, tak národní protidrogová koordinátorka. Celkem nepřekvapivě se proti zdražení ostře ozvaly tabákové společnosti. Podle nich povede zdražení tabáku k rozvoji černého trhu.


reklama

Ministr zdravotnictví: Je to velmi správný krok

To, že alkohol a cigarety jsou v Česku poměrně levné, obvykle ví nebo pozná každý našinec, který kdy cestoval do západní Evropy. Ostatně za levným alkoholem nebo pro levné kuřivo sem cestují i někteří západní turisté.

Experti přitom dlouhodobě (nejen) Česku radí ceny tabáku a alkoholu zvyšovat. Zkušenosti ukazují, že vyšší ceny v praxi skutečně omezují počet kuřáků i pijáků či problematických uživatelů alkoholu, přestože pochopitelně podporují i černý trh.

V reakci na zvýšení daní z tabáku a alkoholu (ovšem i z hazardních her) to na Twitteru prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Připomněl zároveň, že ve statistikách si Češi nevedou zrovna dobře: „Velmi správný krok od Ministerstva financí! V konzumaci alkoholu a ve spotřebě cigaret se ČR v celosvětovém srovnání opakovaně umisťuje na předních příčkách. Zvyšování daňové zátěže je jednou z cest, jak tuto situaci řešit. Dlouhodobě nám to doporučuje i WHO a OECD.“


Vyšší cena, méně kuřáků i prodaného alkoholu

S tímto efektem Ministerstvo financí ostatně počítá i v materiálu, který vláda projednala. „Očekává se též, že možné zvýšení ceny tabákových výrobků povede k mírnému poklesu poptávky,“ uvedlo Ministerstvo financí. Podobně se v dokumentu vyjádřilo i ke zvýšení daně z alkoholu: „Výpočet dopadu zahrnuje mírné snížení spotřeby.“

Konkrétně krabičku cigaret by vyšší daně mohly zdražit o 12 až 13 korun. Bude se to ovšem týkat i řezaného tabáku a tabáku zahřívaného. Zatím je z jedné takové cigarety daň 2,63 koruny, ale měla by vzrůst na 2,9 koruny.

U alkoholu je přepočet složitější, ale daň poroste rovněž. Ministerstvo financí navrhuje zvýšit daň z jednoho hektolitru etanolu z 28 500 na 32 250 korun.


Tabákové společnosti: Naroste černý trh

Jako první se proti záměru zvyšování daní ozvaly tabákové společnosti Philip Morris a Japan Tobacco International. Podle obou to povede k nárůstu černého trhu, druhá jmenovaná společnost dokonce zdražení označila za „extrémní a bezprecedentní“ a může podle ní vést k destabilizaci trhu.

Někteří ekonomové a opoziční politici zase krok vlády kritizovali jako přímočarou snahu vybrat více na daních, aniž by to kompenzovala snížením jiných daní, což by i tak mělo onen druhotný efekt na zdraví společnosti.

Proti nim stojí ale například názor národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové. Ta zvýšení těchto daní podporuje. U alkoholu, tabáku i hazardních her. „Kvituji i navýšení spotřební daně u cigaret a hazardního hraní. Denně si v Česku zapálí cigaretu přes dva a půl milionu lidí a mezi dětmi ve věku 13–15 let je nejnověji odhadovaný podíl denních kuřáků 11,3 procenta,“ řekla národní protidrogová koordinátorka Vedralová.


Zákaz kouření v restauracích brzy oslaví dva roky

Shodou okolností se blíží i dvouleté výročí plošného zákazu kouření v českých restauracích. Už loni přitom lékaři a odborníci na závislosti potvrdili, že zákaz svůj účel splňuje. Jen za prvních pět měsíců snížil počet pacientů v nemocnicích o deset tisíc. Více například v tomto článku.

Proměnila se i skladba hostů restaurací a podle obsáhlého průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a agentury Ipsos zákaz nakonec většina společnosti přijímá pozitivně. Nenaplnily se ani obavy z masivního krachu restaurací. Průzkum mezi majiteli hospod a restaurací ukázal, že většině z nich zákaz kouření v jejich podniku už nevadí. Více v textu Průzkum: Protikuřácký zákon mění společnost. Kuřáci se učí ohledům.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama