Hlavička
Rozhovory -
23/01/2023

Chcete, aby vaše dítě mělo v budoucnu méně dioptrií? Ať je více venku než u tabletu či knihy, radí lékařka Janeková

S paní doktorkou MUDr. Andreou Janekovou z Očního centra Praha, kataraktovým a vitreoretinálním chirurgem, se můžete setkat převážně na operačním sále Očního centra Praha, kde ročně provede přes 2000 nitroočních operací. Zabývá se ale také výzkumnou činností. Na jaké novinky se můžeme v oftalmologii těšit? Co by jí práci ulehčilo a proč krátkozrací lidé získávají v pozdějším věku výhodu?

reklama

reklama

Je pravda, že když člověk nosí brýle na dálku, tak se mu to s věkem zkracuje a nějakou dobu pak nebude brýle na blízko vůbec potřebovat?

Pokud má pacient například –3 dioptrie na dálku, tak když přijde do presbyopického věku okolo 45 let, nedokáže s brýlemi přečíst text, ale bude si je muset sundat. Ohnisko se mu posune blíže k oku –do vzdálenosti čteného textu – a je schopný číst velmi dobře bez brýlí. Pokud navíc nemá jiné oční onemocnění, bude číst i v 70 bez brýlí. Krátkozrakost věkem získává výhodu, že můžete číst často i bez brýlí. 

Ve své výzkumné činnosti se zabýváte vývojem nitroočních implantátů. Čím konkrétně se zabýváte a čeho chcete výzkumem dosáhnout?

reklama

Nevyvíjíme vlastní čočky, ale podílíme se na vývoji multifokálních čoček, a to konkrétně jedné americké společnosti. Pomáhali jsme i s procesem FDA certifikace, která je v Americe povinná, a čočka, kterou jsme před lety na našem pracovišti implantovali skupině pacientů, právě v tomto roce obdržela FDA certifikaci a je možné ji implantovat pacientům v USA. Jedná se o mnohaletý proces. Čočky samy o sobě jsou již schválené, ale jedná se spíše o postmarketingovou část. Díky tomu získáváme výsledky i delší dobu po operaci. Dále se věnujeme studiím materiálů, které se využívají při operaci šedého zákalu, a preparátů k léčbě onemocnění sítnice.

Schválení trvalo dlouho. V čem jsou tedy lepší? 

Proces schvalování je sám o sobě velmi dlouhý u všech typů čoček a jiných zdravotnických materiálů. Vícefokální čočky mají speciální optiku s kružnicemi, ve kterých se světlo různě láme a tím umožňuje pacientovi vidět na dálku, na čtení, na střed bez brýlí. Klasické monofokální čočky umožňují vidění na jednu vzdálenost, tedy na dálku nebo na blízko, na druhou vzdálenost je pacient závislý na brýlích. Díky vícefokálním čočkám se paprsek láme přes optiku tak, že je umožněno vidění na dálku i blízko. Proto si je často žádají i pacienti mladší než podstupující operaci katarakty, podstupují tedy operaci refrakční s výměnou čočky, aby se zbavili brýlí na všechny vzdálenosti. 

Na jakých novinkách ještě pracujete? Nebo jsou v operativě nové přístroje, které by vám více ulehčily práci?

Novinek máme každý rok spoustu. Významnou věcí je, že během operace u pacienta používáme navigační systém – oko naskenujeme před operací a při operaci, když implantujeme torické čočky korigující astigmatismus, systém nás naviguje, v jaké ose máme čočku umístit. Dále bych zmínila přístroj na odstranění sklivcových zákalků, kdy pacienti mohou pozorovat takové mušky (létající zákal) a my pomocí speciálního laseru můžeme tento zákal odstranit, aniž by podstupovali operaci. Nehodí se pro všechny typy zákalů. Pokud je ale zákalek k operaci vhodný a pacienta obtěžuje, může podstoupit laserové sezení k odstranění nebo ke zmírnění velikosti. Tento přístroj využívá jen několik pracovišť v republice.

Dalším velkým boomem posledních let je OCT angiografie (angiografická optická koherentní tomografie). Dokážeme zobrazit cévy sítnice bez invazivního zákroku. Vyšetření probíhalo nebo při určitých diagnózách stále probíhá tak, že se pacientovi zavede do žíly kanyla, aplikuje se kontrastní látka a následně se speciální kamerou fotí oční pozadí. Nyní u mnohých diagnóz toto vyšetření nahrazuje OCT angiografie, kde vidíme cévy a vrstvy sítnice jako takový dort, do hloubky pomocí prostých skenů – pacient se jen dívá do přístroje. Z glaukomových operací stojí za zmínku mikrostenty – drenážní implantáty. Obecně se všechno stává menší. Používáme menší nástroje a menší řezy.

Chybí vám něco do budoucna, co by vám práci ještě více ulehčilo? Nebo s kterou diagnózou ještě nedokážete nic moc v oftalmologii dělat? 

Velkou výzvou v oftalmologii je genová terapie vrozených onemocnění a léčba terminálních stadií onemocnění sítnice. Ve stadiu experimentů jsou například speciální retinální mikročipy. Dále již zmiňovaná tupozrakost neboli amblyopie, pokud není léčena v dětství, nelze již zhoršené vidění daného oka v dospělosti zlepšit.

Zúčastnila jste se spousty stáží v zahraničí. Jak si jako Česko v oftalmologické chirurgii stojíme?

Myslím, že si stojíme velmi dobře. Známkou toho je, že na naše pracoviště jezdí i hodně pacientů z Velké Británie apod. Jsme na srovnatelné úrovni jako západní Evropa. Česká oftalmologie má ve světě výborný zvuk a objektivně mohu říct, že je na světové úrovni. Používáme stejné moderní přístroje a implantáty jako kolegové z jiných evropských zemí či USA.

Rada na závěr, jak si co nejdéle udržet zdravý zrak? Jíst hodně mrkve platí?

Určitě nekouřit, ale to neprospívá celému tělu, nejen očím. Velká většina očních onemocnění a dioptrických vad má vrozený podklad. Tedy naším hlavním cílem by měla být prevence. Pokud se nám zdá, že máme nějaký problém s očima, je namístě navštívit odborníka. A pokud ne, tak nejpozději po 40. roce věku je na prevenci čas u každého. U dětí je doloženo odbornými studiemi, že pobyt venku a omezení činností na blízko brání nárůstu dioptrií. Děti, které chodí odpoledne pravidelně ven, budou mít méně dioptrií než ty, co sedí doma a koukají do tabletu nebo knihy. Takže strava ani tak ne, ale důležité je prostředí a kontroly. Specifické kategorie jsou nositelé kontaktních čoček, kde je důležitá péče o kontaktní čočky a hygiena, čištění.

Přečtěte si článek Pět rad, jak pečovat o své oči.

MUDr. Andrea Janeková, FEBO, vystudovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Setkat se s ní v současné době můžete převážně na operačním sále Očního centra Praha, kde ročně provede přes 2000 nitroočních operací. Specializuje se na chirurgii šedého zákalu, refrakční chirurgii a chirurgii sítnice a sklivce. V poslední době se rovněž věnuje operacím zeleného zákalu. Je členkou České oftalmologické společnosti (ČOS), České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie (ČSRKCH) a Evropské společnosti kataraktové a refrakční chirurgie (ESCRS). Ve volném čase paní doktorka Andrea Janeková ráda cestuje a věnuje se rodině. Ze sportu ji baví jízda na snowboardu, běh a jízda na kole. Mluví plynule španělsky a anglicky.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Dara Rakovčík / se souhlasem MUDr. Andrey Janekové

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Rozhovory -
27/03/2024

I malé zlepšení klinického stavu pacienta s pokročilou fází rakoviny je velmi obohacující, říká vědkyně Palová Jelínková

Uběhlo pět let a nový lék se konečně dostal k pacientovi s pokročilým nádorem, který už nemá jinou možnost léčby. Dostal možnost účastnit se první fáze klinické studie. Jeho imunitní systém už je velmi oslabený. Někteří pacienti na léčbu reagují pozitivně, nádor se hodně zmenší nebo skoro zmizí a život se zlepší a prodlouží. U takto pokročilých pacientů je úplné vyléčení spíše raritou. Někteří na léčbu vůbec nezareagují. I malé prodloužení života ale dává Lence Palové Jelínkové, ředitelce translační vědy ze společnosti SOTIO, impuls, že práce ve vývoji takových léků má smysl a že má smysl pokračovat, i když celý proces provází i nezdary.


reklama

reklama