Hlavička
Zprávy -
12/07/2020

Čeští turisté se nakazili v Chorvatsku. Pozor i na Bulharsko nebo Řecko

Objevily se první případy Čechů, kteří si koronavirus přivezli z dovolené. Úřady to nejprve neuváděly, ale ministr Vojtěch dnes potvrdil, že se turisté vrátili z Chorvatska. Šíření koronaviru tam nabírá na síle a země znovu zavádí povinné roušky v obchodech i restauracích.

reklama

reklama

Informaci, že se turisté nakazili v Chorvatsku, prozradil ministr zdravotnictví Vojtěch portálu Seznam Zprávy. Přidal zároveň varování, že s rizikem je nutné počítat v zahraničí kdekoli. Lidé by měli být obezřetní a dodržovat pravidla, na jaká si zvykli za nouzového stavu doma v Česku.

\""Je důležité vybírat si místa, kde se lidé neshlukují, držet si odstupy, nosit roušku a pravidelně používat dezinfekci. Podmínky návratu z dovolených jsou dány semaforem, který pravidelně aktualizujeme,“ uvedl Adam Vojtěch.


reklama

Chorvatska se Češi nebojí. Už jich tam vycestovalo 64 tisíc

Chorvatsko je setrvale nejoblíbenější dovolenkovou destinací českých turistů. Loni jich tam odcestovalo tři čtvrtě milionu, to znamená, že každý sedmý Čech, který vyrazil do zahraničí na víc než pět dní, zamířil do Chorvatska.

Letos je kvůli koronaviru situace rapidně odlišná - chorvatské úřady hlásí jen asi třetinu turistů ve srovnání s loňskem. Přesto zůstali Češi své oblíbené zemi věrní a po Němcích, Slovincích a Rakušanech jsou s devíti procenty nejčastějšími hosty. Podle Chorvatského turistického sdružení jich letos k Jadranu dorazilo 64 tisíc.


Bez roušky v Chorvatsku ani nenakoupíte

I když Chorvatsko dosud patřilo mezi nejbezpečnější země a oficiálně se tam za celý červen koronavirem nenakazil žádný turista, v posledních dnech tam začíná případů povážlivě přibývat. Teď je v Chorvatsku asi tisícovka nemocných s pozitivními testy na covid-19. V pátek přitom země oznámila dosud největší rekordní nárůst nových případů, za jediný den jich přibylo 140. 

Chorvatské úřady kvůli nepříznivému vývoji situace od pondělí znovu zpřísňují ochranná opatření, na která by měli být turisté připravení. Opět je tak nošení roušek povinné na úřadech, v obchodech nebo v restauracích (ve veřejné dopravě povinnost platí neustále). Větší akce nad sto lidí musí být úřadům předem oznámeny a lidé se budou muset zapsat na seznam jejich návštěvníků, aby je hygienici mohli rychle dohledat.


Na hranicích odevzdáte své kontaktní údaje

Z české strany je Chorvatsko dosud považováno za zemi s nízkým rizikem nákazy a žádná omezení se na vycestování tam ani návrat nevztahují. Pokud ale budete do Chorvatska cestovat, připravte se na hranicích na to, že tam budete muset zanechat své kontaktní údaje.

Covidové testy pro vstup nebo opuštění země nejsou nutné, ale lidé, kteří na sobě pozorují sebemenší příznaky nemoci, by podle chorvatských doporučení měli ihned kontaktovat lékaře. To se ovšem týká jen turistů z Evropské unie, všichni ostatní budou muset po příjezdu do Chorvatska automaticky na dva týdny do karantény.

Virus tam lékaři poprvé zaznamenali 25. února a od té doby se jím nakazilo tři a půl tisíce lidí. Více než dva tisíce se jich z nemoci už uzdravily, 177 lidí zemřelo.


Vojtěch: jsou to jednotky, nikoli desítky případů

Přestože se epidemiologická situace v Chorvatsku v posledních dnech zhoršuje a desítky tisíc Čechů zároveň do země vycestovaly, není kvůli importované nákaze turistů nutné panikařit. Podle ministra Vojtěcha si koronavirus konkrétně z Chorvatska přivezli dva lidé. \""Jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů,\"" řekl Vojtěch.

Současně ovšem varoval i před jinými oblíbenými místy českých turistů, z nichž konkrétně jmenoval ještě Řecko a Bulharsko. \""Je třeba, aby lidé byli obezřetní a sledovali aktuální epidemiologickou situaci v jednotlivých zemích, včetně lokálních ohnisek nákazy. Pokud si někdo přece jen zvolí návštěvu zahraničních destinací, například Chorvatska, Řecka, Bulharska a dalších Čechy oblíbených míst, je třeba počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit,\"" uvedl Vojtěch.


Co vás čeká v Bulharsku a Řecku?

V Bulharsku se situace rovněž zhoršuje - i tam v pátek zaznamenali rekordních 330 nových pacientů během jediného dne. Vláda proto znovu zpřísnila ochranná opatření, mimo jiné vykázala diváky ze všech sportovních akcí, protože fotbaloví fanoušci ani rozvolněná pravidla nedodržovali. Je možné předpokládat, že některá omezení a zákazy budou ještě přibývat.

Řecko má na českém \""semaforu\"", tedy ukazateli rizikovosti cizích zemí, zelenou barvu. Patří tak mezi země s nízkým rizikem nákazy a Česko při návratu nevyžaduje karanténu nebo testování na covid-19.

Stejně tak nemusí v Řecku ani turisté z Česka svou bezinfekčnost nijak dokládat. Má to ovšem háček, pokud do Řecka přicestujete autem, budete muset na hranicích předložit negativní test na covid-19 (ne starší než 72 hodin). Na letištích a v přístavech tato povinnost neplatí, ale mezi cestujícími budou Řekové přesto dělat namátkové testy. Každý cizinec vstupující do země ale musí nejméně den předem vyplnit vstupní formulář i s údaji, kde se bude pohybovat.


David Garkisch

Ilustrační foto: Piqsels.com, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama