Hlavička
30/06/2019

Čeští doktoři na mistrovství světa ve fotbale v Mexiku: Chceme vyhrát

Tým českých lékařů odehrál první zápas na mistrovství světa lékařů ve fotbale. Loni šampionát hostilo Česko, letos se hraje v Mexiku. Češi patří k obávaným týmům, pokaždé získají zlato nebo stříbro. První zápas s Argentinou se ale letos nepovedl.

reklama

reklama

V mexickém Cancunu odstartovalo každoroční mistrovství světa lékařů ve fotbale, ve kterém český reprezentační tým doktorů-fotbalistů exceluje už od roku 2013, kdy se Češi do soutěže poprvé zapojili. 

Bylo to v Maďarsku a český tým si hned při své premiéře odvezl stříbrnou medaili. O rok později získali čeští lékaři opět stříbro a pak už šampionát zcela ovládli. Tři po sobě následující roky získali titul mistrů světa. Šťastná série vítězství se přerušila loni, kdy mistrovství pořádalo zrovna Česko. I tak si ale Češi odvezli opět stříbrnou medaili.

Jak dopadnou letos, je nemožné předvídat, i když nepochybně patří k nejvíce obávaným soupeřům. Šampionát totiž každým rokem roste a týmy mají stále kvalitnější a trénovanější hráče.

reklama


Jediný fotbal na světě, kde hráče testují ze znalosti medicíny

O prestiži mistrovství světa svědčí i to, že se některým soupeřům dokonce vyplatí podvádět s falešnými lékařskými diplomy, jako se to stalo například loni v Praze. Týmy tak angažují talentované, nebo dokonce profesionální fotbalisty, aniž by ale šlo o skutečné lékaře. Více jsme o tom psali v článku Čeští lékaři mají na mistrovství stříbro! Turnaj poznamenali falešní doktoři.

Naštěstí i na takové pokusy existují protiopatření. Toto mistrovství ve fotbale je tak zřejmě jediné na světě, kde se namísto testování dopingu ověřují u náhodně vybraných hráčů lékařské vědomosti.

„Jde o to, aby spolu soutěžili sobě rovní hráči. Jako jsou třeba v boxu různé váhy, tak u nás by to měl být doktor. To vzdělání vás prostě brzdí ve sportovní kariéře. Pokud by tam někdo nabral někoho, kdo není doktor a hraje nějakou vyšší soutěž, mohlo by to dost zásadně ovlivnit turnaj. Každý chce samozřejmě vyhrát, ale je tam tahle brzda. Vytipujeme si někoho z protihráčů, zeptáme se ho na odbornost, dostane tři otázky a buď reaguje, nebo ne,“ vysvětlil už loni reprezentant a zástupce kapitána týmu Josef Bolen. Přesně tak se loni podařilo odhalit falešné doktory například v týmech Ruska a Maďarska.


Argentina–Česko 2:1

Český tým kvůli aklimatizaci dorazil do Mexika s dvoudenním předstihem. Čekalo ho velkolepé zahájení šampionátu. „V krásném otevřeném divadle pro dva tisíce diváků účinkovaly stovky umělců a v hodinovém programu představili historii Mexika,“ uvedl na facebookovém profilu reprezentačního týmu hráč a lékař Pavel Mencl.

Při rozlosování týmů do skupin se Češi dozvěděli, jaké budou mít první soupeře: Argentinu, Jižní Koreu a Rakousko. Bohužel hned první zápas s Argentinou v neděli prohráli těsně 2:1.

„Letos přijeli s lepším týmem a my si uvědomovali důležitost prvního utkání. Na začátku utkání se spustil prudký déšť a hrát fotbal bylo prakticky nemožné. Bohužel brzy po začátku, po několika nešťastných odrazech a také naším nedůrazem se Argentinci ujali vedení,“ popsal Pavel Mencl.

Češi sice ještě srovnali, ale pak z údajně přísné penalty inkasovali další gól a argentinské vedení už nezvrátili. „Soupeř si pak mohl taktickým a opravdu otravným protahováním zápasu dojít, resp. spíše dokulhat pro tři body. Příští zápas s Jižní Koreou tedy musíme vyhrát. Tým na to určitě máme, tedy je na každém z nás, jak se z minulého zápasu poučíme, abychom si mohli v autobuse zazpívat,“ dodal Pavel Mencl.


Další zápas (Česko  Jižní Korea) se hraje právě dnes od 15 hodin středoevropského času. Sledovat ho můžete online ZDE.


David Garkisch

Foto: Czech national medical football team


reklama

reklama

reklama

reklama