Hlavička
Příběhy -
22/03/2020

Český lékař ve Francii: S umírajícími se nesmíte ani obejmout a rozloučit

Česko má první oběť koronaviru. Jakkoli je to smutná zpráva, jinde v Evropě jsou na tom hůř. Francie počítá mrtvé už na stovky. Právě odtud popisuje český lékař situaci, ve které se brzy může ocitnout i Česko. Nejstarší pacienty už ve Francii ani nepřipojují na plicní ventilaci.

reklama

reklama

Podle posledních oficiálních informací je v Česku potvrzeno už 1120 pacientů pozitivních na koronavir Covid-19 a v neděli zemřel první nakažený, 95letý muž hospitalizovaný v Nemocnici Na Bulovce. \""Pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem,\"" informovala na Twitteru nemocnice. Testy u něj potvrdily nákazu pět dní předtím.


Ve Francii počítají mrtvé ve stovkách

reklama

Česko je i s tímto dosud jediným úmrtím na koronavirus ve světovém srovnání vzácné. Dokonce v nijak příliš vzdáleném zahraničí je situace mnohem horší. Svědčí o tom i aktuální popis situace (celý text viz níže) českého lékaře Lubomíra Skopala z Francie.

Francie má proti České republice sedmkrát více obyvatel, takže počty pacientů nejsou přímo srovnatelné, navíc hraje roli počet testovaných lidí, ale přesto má Francie i v přepočtu na obyvatele dvojnásobek potvrzených nakažených pacientů než Česko. A také mnohonásobně více mrtvých. Aktuálně hlásí 16 018 případů a 674 pacientů, kteří nemoci Covid-19 podlehli.


Francie: Jen kremace bez otevřené rakve

Česko podobně vyhrocenou krizovou situaci zatím nezažívá, i když v krizi nepochybně je. Jak to ještě hůř může vypadat, píše ve svém svědectví České lékařské komoře lékař Lubomír Skopal z Francie.

\""Rozloučení s blízkými není možné, jakkoli je těžké neobejmout své blízké před poslední cestou. Pohřby do země a otevření rakve není povoleno. Preferuje se kremace,\"" popisuje drsnými slovy francouzskou realitu.

Možná ještě hůř působí jeho slova, že pacienty nad 75 až 80 let už francouzské nemocnice nepřipojují na plicní ventilaci. \""Každý případ se řeší individuálně. Takto jsem dnes dvakrát informoval jejich příbuzné a věřte mi, neříkalo se mi to lehce!\"" píše Lubomír Skopal.

Varuje přitom, že francouzské zdravotnictví je v lepší kondici než to české: \""V mezinárodním srovnání je Francie lépe vybavena než Itálie či ČR. Vždy tady dávali více peněz na zdravotnictví. A zdůrazňuji, že ministry zdravotnictví tady byli vždy lékaři s klinickou praxí!\""


Lékař: Není to zdaleka riziko jen pro staré lidi 

Lékař ale zároveň varuje před představou, že jde \""jen\"" o nemoc starých lidí. Francouzské nemocnice podle něj obsazují i třicátníci v plné síle a bez jiných zdravotních problémů. Naopak se podařilo spoustu starších pacientů vyléčit. \""Máme pacienty - i staré, které jsme propustili do domácí péče po dobrém zvládnutí infekce,\"" píše lékař. Zatímco v Česku je aktuálně oznámeno jen šest vyléčených, ve Francii je jich 2 200.

V dopise České lékařské komoře a českým lékařům (viz níže) Lubomír Skopal zmiňuje i ryze odborné zkušenosti a také osobní kritické hodnocení zdejší politické reprezentace, která situaci řeší. Nakonec ale všechno svým kolegům i veřejnosti jednoduše shrnuje: \""Respektujte odborná nařízení, chraňte své milované. Buďte připraveni na horší situaci. Epidemie přejde a život bude veselejší...\""


Celý dopis českého lékaře z Francie svým tuzemským kolegům a České lékařské komoře:


Vážený pane prezidente,

dovoluji si Vás oslovit z mé francouzské praxe. Domnívám se, že jsem nyní jeden z mála českých lékařů, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty infikovanými Covid-19. Jak je známo, východní část Francie - Alsasko je už asi čtyři týdny tím nejpostiženějším regionem. Já pracuji v té severnější části Alsaska nad Štrasburgem.

První pacienty jsme měli před dvěma týdny. Měl jsem víkendovou příslužbu a prakticky celý víkend jsem strávil v nemocnici přijímáním nových nemocných a přemísťováním non Covid pacientů.

Dnes, v sobotu 21. března, je naše interní oddělení prakticky z poloviny obsazeno pacienty s koronavirem při středně až těžkém postižení plic, nevyžadujícími pobyt na dýchači. V běžném provozu jinak zajištuji péči o své onkologické pacienty s chemoterapií a nově onkologicky diagnostikované, jejichž terapii nelze oddálit. 

Jsme vybaveni chirurgickými rouškami, desinfekcí a rukavicemi pro kontakt s bezpříznakovými pacienty. Běžná kontrolní vyšetření jsou odložena, aby pacienti nebyli vystaveni virové infekci.

Masivní přítomnost pacientů s Covid-19 vyžaduje na oddělení zdvojení služeb o víkendu a řada byla dnes také na mě. Například tuto sobotu jsme na 25 lůžek byli dva lékaři senioři a dva mladí lékaři. 

V ochranném oblečení mezi pacienty vstupuje jeden seniorní lékař. Dnes tak vyšetřuji všechny nemocné, tedy 13 pacientů. Mladší lékař zapisuje nález, nepřevléká se - šetříme tak i ochranný materiál. Po vizitě jsem podobně vyšetřil i tři nově přijaté pacienty.

Celý urgent je dnes rizikovou zónou. Lékaři a střední zdravotnický personál jsou ale náležitě vybaveni ochranou a nemáme v tuto chvíli žádný nedostatek ochranných pomůcek. 

Musím upozornit, že Covid-19 není jen nemoci starých osob, ale teď ve velkém postihuje i mladé lidi - s rychlým rozvojem intersticiální pneumonie. V takovém případě máme už na urgentu provedeno CT plic nativně 24/24. Odpovídá-li obraz koronavirové infekci, je pacient adekvátně zaléčen hned i před potvrzením infekce laboratorně.

Internisté se starají o nemocné bez nutnosti umělé ventilace. Sledujeme hlavně parametry periferní saturace O2 po třech  hodinách a všichni pacienti jsou na monitorech. Při zhoršení jejich zdravotního stavu konzultujeme ARO.

Pacienti starší 75 až 80 let s komorbiditami (současný výskyt více nemocí, pozn. red.) nejsou indikováni umělou ventilaci - každý případ se řeší individuálně. Takto jsem dnes dvakrát informoval jejich příbuzné a věřte mi, neříkalo se mi to lehce!

Zdvojeny jsou sesterské služby. Lékaři a sestry a bratři z jiných oddělení se rychle školí na obsluhu dýchačů. Ještě větší vlnu nemocných čekáme v dalších dnech. V jižní části Alsaska francouzská armáda připravuje stany pro zhruba třicet pacientů na ventilátorech.

Solidarita zdravotníku je veliká. Podle situace přicházejí pomáhat zdravotníci z jiných francouzských regionů. Praktičtí  lékaři a ostatní z odborných ambulancí ordinují po telefonu. Bohužel ani zde nejsou k dispozici chirurgické roušky a další ochrana pro první linii, ale je příslíbeno, že se to zlepší v nejbližších dnech.

Z hlediska terapie podle mých aktuálních informací trvá riziko nesteroidních antiflogistik a kortikoidů, které mohou zhoršit průběh nemoci. Při pneumoniích můžeme nyní u pacientů použít antivirotikum Kaletra (terapie HIV). Má hodně kontraindikací a je dosti hepatotoxické, ale v tuto chvíli je možné jej podat. Podle dalších výsledků se i toto doporučení může měnit. Remdesivir (antivirotikum, pozn. red.) je indován výhradně na ARO.

Rozloučení s blízkými není možné, jakkoli je těžké neobejmout své blízké před poslední cestou. Pohřby do země a otevření rakve není povoleno. Preferuje se kremace.

Chci zdůraznit, že koronavirus není jen nemocí starých lidí, ale i mladých ve věku 30 až 40 let bez komorbidit (současný výskyt více nemocí, pozn. red.). Ale máme pacienty - i staré, které jsme propustili do domácí péče po dobrém zvládnutí infekce.

Z hlediska organizace péče bych mohl sdělit, že je dobře  koordinována. Každý den zasedá komise a terapeutická doporučení se průběžně mění a aktualizují. V mezinárodním srovnání je Francie lépe vybavena než Itálie či ČR. Vždy tady dávali více peněz na zdravotnictví. A zdůrazňuji, že ministry zdravotnictví tady byli vždy lékaři s klinickou praxí!

Ke smůle Česka je ministrem mladý právník s malými živostními zkušenostmi a malým odborným sebevědomím, které je nahrazeno arogancí k lékařské veřejnosti (k České lékařské komoře především).

Předchozí ministři zdravotnictví se rekrutovali podle ředitelského křesla ve FN a podle stranické příšlušnosti s neznalostí a nezájmem o medicinu mimo fakultní nemocnice (Heger, Ludvík a Němeček). Dnes vidíme, že epidemie nezná politickou příslušnost a servilitu, ale vyžaduje muže činu - viz profesor Prymula.

Post hlavní hygieničky zcela bez lékařského vzdělání dokresluje smutnou situaci v českém zdravotnictví. Německý ministr zdravotnictví je také vzděláním politolog a bankéř, ale je zřejmě ve správné politické straně. Takže jo, hloupost kvete i u sousedů.

I tady ve Francii je vláda pod velkou kritikou veřejnosti a odborných společností za nedostatečnou razanci nebo špatnou distribuci ochranných pomůcek. K dnešnímu dni (sobota 21. 3.) je v České republice asi 980 diagnostikovaných a zatím žádný mrtvý. Tady je to horší.

Přeji svým spoluobčanům, svým známým, přátelům, mým blízkým i mým českým kolegům málo nemocných a hodně uzdravených. Respektujte odborná nařízení, chraňte své milované. Buďte připraveni na horší situaci. Epidemie přejde a život bude veselejší.

Z Francie dne 21.3.2020

MUDr. Lubomír Skopal


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0



reklama

reklama

reklama

reklama