Hlavička
Zprávy -
27/07/2020

Česko ovládne semafor. Tři stupně rizika určí život každému z nás

Čtyři barvy od bílé po červenou budou od příštího týdne řídit život v zemi. Až do úrovně okresů určí míru rizika a stanoví předem jasná pravidla a omezení. O tom, v jaké barvě se města a regiony ocitnou, rozhodne především míra komunitního šíření viru v populaci.

reklama

reklama

Semafor pro Česko by měl vyřešit chaos, který se ukázal například na severní Moravě, když začaly počty případů nákazy narůstat a hygienici v podstatě z hodiny na hodinu uvalili na celý kraj přísná ochranná opatření. Vláda ani ministerstvo zdravotnictví dosud nemají pandemický plán a nově zavedený semafor by se jím tak měl stát.


Čtyři stupně rizika

reklama

Dosud mělo Česko tzv. semafor pouze pro sledování nákazy koronavirem v evropských zemích. Teď podobný nástroj stát uplatní uvnitř svých hranic. Protože k obvyklým barvám přibyla ještě bílá (resp. šedivá), celkem jde o čtyřškálovou stupnici:

Bílá: Nulové nebo zanedbatelné riziko

Zelená: Výskyt nákazy bez komunitního přenosu

Žlutá: Počínající komunitní přenos

Červená: Narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos

Semafor začne fungovat 3. srpna a ministerstvo zdravotnictví ho bude každý týden aktualizovat. Zatím na něm lidé najdou jen informaci o nákaze covid-19, později by ale měly přibýt i jiné infekční nemoci jako třeba chřipka a její výskyt v Česku.


Komunitní šíření rozhoduje o (ne)bezpečí

Jak už ukazují charakteristiky jednotlivých stupňů, pro každé místo v zemi bude důležité, jestli se nákaza šíří komunitně a v jaké míře. Komunitní přenos zjednodušeně znamená nákazu člověka bez přímé vazby na lidi, kteří navštívili oblasti s prokazatelným výskytem onemocnění.

Není to ale jediné hledisko. „Sledujeme několik faktorů, například lokální ohniska, nárůst počtu pacientů, zásah zranitelných skupin, nárůst počtu hospitalizací, kapacity lůžkové péče a charakter šíření nákazy. Semafor pohotovostních stupňů budeme na základě vyhodnocení těchto faktorů v jednotlivých regionech aktualizovat na týdenní bázi, a to na úroveň okresů,“ uvedl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

„Snažili jsme se, aby systém pohotovostních stupňů byl pro občany maximálně srozumitelný a pro epidemiology na hygienických stanicích co nejvíce návodný. Nelze na něj však pohlížet jako na absolutní seznam opatření. Chování infekce je natolik různorodé, že opatření v jednotlivých regionech bude vždy mít svá specifika,“ dodal epidemiolog a vedoucí odborné skupiny při ministerstvu Rastislav Maďar.


V červené zóně by se lidé měli zásobit na dva týdny

Podle toho, do které barevné skupiny který okres bude spadat, se budou lišit i opatření. Ta jsou sice rámcová, takže mohou být hygieniky zmírněna i zpřísněna, ale lidé by podle semaforu měli mít alespoň obecný přehled, co je čeká. Jde o klasickou povinnost nošení roušek, omezení větších akcí, zákazy návštěv v nemocnicích a podobně.


Zatímco zelená barva ještě nošení roušek nevyžaduje, při žluté se večer znovu zavírají restaurace či omezují velká shromáždění. V červené zóně na tom budou lidé nejhůř a v krajním případě by neměli vůbec vycházet z domovů. Doporučení jim pro takový případ doslova ukládá \""zajistit si dostupnost základních potravin, vody, léků, případně dalšího nezbytného vybavení potřebného na dobu cca 14 dní\"".


V Česku jsou teď hlavně čtyři ohniska

Jednotlivé barvy na semaforu ale budou sloužit k orientaci i hygienikům, epidemiologům a zdravotníkům. Přesun do rizikovější barevné skupiny tak bude znamenat třeba posílení testovacích kapacit nebo přípravu nemocnic na příliv pacientů s diagnózou covid-19.

„Cílem je dát veřejnosti předvídatelný plán, jaké kroky mohou přijít v souvislosti s určitou epidemiologickou situací v jejich regionu. Lidé budou vědět, jaká opatření mohou očekávat. Pro hygienické stanice a samosprávy je to metodika, která jim dá návod, jak postupovat. Sjednotíme tak postupy napříč ČR,“ uvedl k plánu, který sestavovalo ministerstvo a Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ministr Vojtěch.

Zatím je podle ÚZIS a jejího ředitele Duška situace v Česku plošně dobrá. Lokální ohniska jsou hlavně na čtyřech místech - V Praze, Středních Čechách, v Moravskoslezském kraji a nově také na Jihlavsku.  Tam nákaza ve velkém vypukla v jihlavském alzheimercentru, kde je pozitivně testovaných 40 pacientů a 17 zaměstnanců. Šest klientů s nákazou covid-19 skončilo v nemocnici a dva z nich o víkendu zemřeli.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama