Hlavička
Rady a tipy -
04/10/2018

Češi ignorují očkování proti chřipce. Umírají, zabíjejí jiné a ztrácejí peníze

Chřipka se většině Čechů jeví jako banální sezonní nemoc. Opak je pravdou. Je to vážné onemocnění, na které umírají staří, mladí i děti. Chřipka každý rok zabije asi pětkrát víc lidí než auta. Je proto až s podivem, jak okázale a vytrvale Češi ignorují očkování proti chřipce.

reklama

reklama

Rozhlédnete se, než přejdete silnici? A necháváte se na podzim očkovat proti chřipce? Většina lidí ve vašem okolí odpoví na první otázku ano, na druhou ne. Toto srovnání přitom zdaleka není od věci. Tak jako nám hrozí riziko na silnici, je pro každého z nás v sezoně reálnou hrozbou i chřipka.

Pro někoho bývá chřipka tou poslední diagnózou – každoročně je to až zhruba 2 500 lidí. Ale nemusí být hned tak zle. Jiní pacienti stráví s chřipkou klidně třeba týden na JIP na umělé plicní ventilaci. Máte-li štěstí a chřipka se u vás obejde bez závažnějších komplikací, stejně vás čeká zhruba týden doma na lůžku, několik dní v horečkách a bolestech celého těla. Patrně nakazíte i blízké. Navíc ani po nemoci nemáte jistotu, jestli jste si zrovna nezadělali na další vážné zdravotní problémy do budoucna.


reklama

Jeden pacient s chřipkou stojí průměrně 60 tisíc!

Pořád málo? Tak tedy jinak: Zapomeňte na to, že s chřipkou můžete pracovat. Položí vás tak jako tak. Vyděláváte-li třeba dvacet tisíc měsíčně, stojí vás pouhých pět dnů pracovní neschopnosti čtyři tisíce korun. Pokud je váš plat zaměstnance třicet tisíc měsíčně, ztrácíte už bezmála šest tisíc. Pracujete za pětatřicet? Vaše ztráta je už skoro sedm tisíc...

Ani to není všechno. Víte, kolik dohromady stojí jeden jediný člověk nemocný chřipkou? Je to až závratné číslo: 58 696 korun! Takové jsou průměrné náklady pacienta, státu, zdravotních pojišťoven i zaměstnavatele za jediné onemocnění chřipkou dohromady. Započítány jsou i návštěvy lékaře, pracovní neschopnost či výskyt komplikací.

A víte, kolik stojí vakcína proti chřipce? Dvě stě padesát korun.


Myslete také na blízké. Vaše očkování chrání i je

Česko patří dlouhodobě mezi země, kde lidé vytrvale ignorují očkování proti chřipce. V počtu spotřebovaných vakcín nás překonávají všechny rozvinuté země, a to nejen ty evropské (včetně například Slovenska). Naopak méně než u nás se proti chřipce očkuje, případně neočkuje vůbec, jen v Rusku a povětšinou v chudých zemích dále v Asii.

Je to přitom s podivem. Ignorujeme medicínský pokrok, který je prokazatelně užitečný. Pokud už nemyslíme na sebe, měli bychom myslet třeba na naše starší rodiče, prarodiče nebo malé děti v rodině. Ty všechny svým očkováním proti chřipce totiž chráníme také. 

„Očkovaní lidé dělají zeď mezi chřipkou a těmi, co se očkovat nemohou. Svým očkováním je tak chráníte,“ rezolutně prohlašuje ředitelka protiepidemiologického odboru pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Máte-li doma neočkované malé děti, mělo by být právě pro vás očkování skoro povinnost. Ošetřujete nemocného blízkého, je to navíc starý člověk? Pak to platí i pro vás.


Proč se neočkujeme? I proto, že je léčba zdarma

Češi jsou proti chřipce proočkovaní dlouhodobě asi jen z pěti procent. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom státům doporučuje, aby bylo proti chřipce každý rok očkováno alespoň 30 procent lidí. V rizikových skupinách, tedy mezi dětmi, starými a nemocnými lidmi, by to mělo být dokonce až 75 procent. K takovým číslům ale máme velmi daleko.

Proč tak zanedbáváme jedinou účinnou ochranu proti chřipce? Podle pražského praktického lékaře Cyrila Muchy je za tím více faktorů. Tím prvním je podle něj nejspíš podceňování chřipky jako běžného sezonního onemocnění. Tím druhým jsou poplašné zprávy šířené o očkování obecně.  Následuje pohodlnost nebo to, že si lidé často hrají na hrdiny a doufají, že „obyčejnou“ chřipku prostě nějak přechodí. 

Cyril Mucha ale nabízí i další důvod, o kterém Češi asi neradi uslyší. Tím je takřka bezplatná zdravotní péče v Česku. „V zemích, kde je spoluúčast pacientů větší, si lidé více dávají pozor na to, aby nebyli zbytečně nemocní,“ upozornil lékař. Navrhuje dokonce, aby zaměstnavatelé, kteří očkují své zaměstnance, nebo i sami zaměstnanci byli státem zvýhodněni a podporováni.


Očkujte se za své rodiče, prarodiče i děti

Podrobněji jsme se chřipce věnovali už v článku Pozor, chřipka opravdu zabíjí! Jedinou ochranou je očkování. Nicméně by mělo být připomenuto, kdo je chřipkou a jejími komplikacemi nejvíc ohrožen. Zpravidla jsou to malé děti, ale i ty větší kvůli pobytu v širším kolektivu patří mezi nejčastěji nakažené.

Obecně pak platí, že další nejohroženější skupinou bývají senioři. Zejména ti v domovech pro seniory nebo v nejrůznějších ústavech. A stejné varování se týká i lidí, kteří jsou chronicky nemocní nebo trvale užívají různé léky.


Nejohroženější skupiny

Následující kapitoly upozorňují na několik skupin pacientů, kteří by neměli očkování proti chřipce rozhodně vynechat. Právě teď je pro to ideální chvíle, chřipková sezona v Česku obvykle vypukne kolem přelomu roku. Rizika se týkají především astmatiků, cukrovkářů, kardiaků, lidí s onemocněním ledvin nebo s obstrukční plicní nemocí...


Astma

Po celém světě žije zhruba 300 milionů astmatiků, v ČR se s touto chorobu oficiálně léčí asi 800 tisíc pacientů. Astmatici se v souvislosti s chřipkou řadí do rizikové skupiny. Hrozí u nich totiž až 120krát vyšší riziko úmrtí v porovnání s běžnou populací. Největší hrozbu představují druhotné komplikace, které chřipka může vyvolat. Chřipkový virus útočí na dýchací systém, který je u pacientů s astmatem daleko citlivější.

Často se tak rozvíjí záněty, jež jednak zhoršují příznaky astmatu a způsobují astmatické záchvaty, ale mohou rovněž vést k rozvoji pneumonie (zápalu plic), závažnému a potenciálně smrtelnému onemocnění. Jen v Evropě pneumonie končí úmrtím přibližně ve 230 000 případech ročně. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se pneumonie v kombinaci s chřipkou dokonce řadí mezi deset nejčastějších příčin úmrtí ve světě. V Česku každým rokem pneumonií onemocní 80 až 150 tisíc pacientů, přičemž incidence se výrazně zvyšuje právě při výskytu chřipkové epidemie.


Diabetes (cukrovka)

Další rizikovou skupinou zvýšeně ohroženou chřipkovým onemocněním jsou diabetici. Na diabetes se u nás podle posledních statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z roku 2016 oficiálně léčí téměř 930 tisíc nemocných. Chřipka může zvýšit míru stresu v těle, což může ovlivnit hladinu cukru v krvi a vést k vážným zdravotním komplikacím. Uvádí se, že diabetikům hrozí až šestkrát větší pravděpodobnost hospitalizace a dvakrát větší riziko úmrtí na srdeční onemocnění nebo cévní mozkovou příhodu oproti zdravým osobám.

Pacienti s cukrovkou často čelí krátkodobým komplikacím, jako je ketoacidóza (stav, kdy tělo nevyužívá cukr jako palivový zdroj z důvodu nedostatku inzulinu) nebo tzv. HHS hyperosmolární hyperglykemický stav (závažná akutní komplikace dekompenzace diabetu, především diabetu 2. typu s velmi vážnou prognózou).

Nebezpečné jsou rovněž infekce hrudníku, z nichž se může rozvinout pneumonie. Vzácněji se dále mohou objevit tonzilitida (zánět mandlí), meningitida (zánět mozkových blan) a encefalitida (zánětlivé onemocnění mozku).


Kardiovaskulární onemocnění

Kardiovaskulární onemocnění představují přibližně 30 procent celosvětové úmrtnosti. V Česku na nemoci srdce a cév umírá přibližně 60 tisíc pacientů ročně. Kromě tradičních rizikových faktorů, jakými jsou například vysoký krevní tlak, kouření, diabetes nebo obezita, se za velkou hrozbu považuje také chřipková infekce.

Vlivem chřipky dochází k velké zátěži na lidský organismus. V důsledku toho může klesat hladina kyslíku a krevní tlak, což může vést až k tvorbě krevních sraženin v cévách. Onemocnění chřipkou může jednak zhoršit chronické srdeční problémy, jednak způsobit vážné komplikace včetně bakteriální pneumonie.

Případný zápal plic pak brání v rozvodu kyslíku do krve, což pro srdce představuje velký nápor. Podle dostupných statistik je kardiak na životě ohrožen 52krát více než zdravý jedinec. Riziko infarktu je až dvojnásobně vyšší, a navíc člověku hrozí ještě několik týdnů poté, co onemocní chřipkou.


Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)

CHOPN je dlouhodobé zánětlivé onemocnění vyvolané vdechováním škodlivých látek, především tabákového kouře. Má mnoho nepříznivých důsledků, zejména na průdušky (způsobuje jejich zužování – chronickou bronchitidu) a na plicní tkáň (dochází k jejímu zániku – emfyzém plic).

Jde o čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí u nás i ve světě. Celosvětově umírají až tři miliony pacientů ročně, u nás přes 3 500, což je o 70 procent více než v posledních deseti letech. Mezi velká rizika spojená s tímto onemocněním patří virové infekce, která stojí až za polovinou případů nového vzplanutí choroby. Z toho 28 procent má na svědomí chřipkový virus.

Zhoršení nemoci se projevuje změnou množství a barvy vykašlávaného sekretu, obtížným vykašláváním, těžším nebo četnějším kašlem, zhoršením dušnosti či sípáním na hrudi. Těžké akutní formy pak mohou skončit i smrtí, někdy náhlou a nečekanou. Pacientům se proto doporučuje každoroční očkování proti chřipce, které dokáže snížit závažnost onemocnění a úmrtnost až o polovinu.


Chronické onemocnění ledvin

Zhruba 10–15 procent dospělé populace ve světě trpí v současnosti chronickým onemocněním ledvin ve stadiu 35, což v České republice představuje minimálně půl milionu osob s již významným snížením funkce ledvin.

Chřipka je pro takto nemocné osoby nebezpečná především z důvodu imunitní dysfunkce. Snižuje se přirozená reakce těla na infekci, a tím i schopnost organismu bojovat s nemocemi a jejich následky.

Pro pacienty je jednak obtížnější vypořádat se se samotnou chřipkou, ale jejím propuknutím se rovněž zhoršuje stávající zdravotní stav ledvin a v mnoha případech dochází také k rozvoji dalších závažných onemocnění, jako je bronchitida (zánět průdušek) či pneumonie (zápal plic). Značně se zvyšuje riziko hospitalizace a v nejhorších scénářích hrozí i smrt.

Pokud chřipkou onemocní pacienti s dlouhodobým chronickým onemocněním včetně onemocnění ledvin, existuje u nich až jedenáctkrát vyšší riziko úmrtí oproti zdravé populaci.


David Garkisch

Foto: US Air Force, Lael Huss


reklama

reklama


reklama

reklama