Hlavička
19/02/2018

Cenu Michala Velíška získal muž, který vytáhl řidiče z auta v rybníku

Velkou odvahu i charakter prokázal muž, který v sobotu zachránil řidiče z auta utopeného v rybníce. V ledové vodě s ním byl patnáct minut, probral ho k dýchání a držel mu hlavu nad hladinou. „Nebál jsem se o sebe. Nepřemýšlel jsem nad tím,“ říká skromně zachránce.

reklama

reklama

Nehoda se stala v sobotu večer u rybníka poblíž obce Líšno na Benešovsku. Daniel Vepřek jel domů, a když viděl, v jakém stavu je cesta, chtěl se na nejbližší křižovatce otočit. Všiml si ale, že auto jedoucí před ním zmizelo. Zastavil a šel po stopách kol směřujících z hráze k místnímu rybníku. Vzápětí uviděl zčásti potopené osobní auto nakloněné do vody.

„Vylezl jsem na to auto, i když mi bylo jasný, že se může překlopit, ale musel jsem se podívat, jestli tam nejsou lidi,“ řekl Daniel Vepřek v rozhovoru pro Radiožurnál. Uvnitř uviděl zhrouceného a zaklíněného řidiče na sedadle spolujezdce, který se topil.

„Je to nepříjemný, když v ruce držíte mrtvolu, ale stále jsem měl pocit, že ho do té vody nemám házet zpátky. Sáhl jsem mu na tep a cítil takový ten šelest, co mají lidé, kteří nedýchají. Proklepával jsem ho po zádech a po tváři,“ popsal zachránce další okamžiky.

reklama


Nenechal bych tam člověka jen proto, abych se nenamočil

V tu chvíli už se na břehu objevili další svědci. Dvě kolemjdoucí dívky zavolaly záchranku a hasiče. Daniel mezitím přivedl řidiče k dýchání a držel mu hlavu nad vodou. Volnou rukou ještě prohledal zatopenou část zadních sedadel, protože si všiml plovoucích peřinek v autě. Naštěstí se ukázalo, že řidič cestoval sám.

Tím to ale neskončilo. Daniel musel ve vodě s mužem vydržet dlouhých patnáct minut. Než se do auta mohli dostat záchranáři, museli ho zajistit, protože by se jinak převrátilo do vody celé. I z toho je patrné, jak Daniel Vepřek riskoval.

On sám si to ale nepřipouští. „Nepřemýšlel jsem nad tím, jestli ohrožuju sám sebe, že bych tam nechal člověka jenom proto, abych si nenamočil boty. Nebál jsem se o sebe. V náhodu a štěstí nevěřím, tak jsem si říkal, když už to má ten člověk tak zařízený a ještě žije, tak by to stálo za to dotáhnout,“ řekl statečný muž novinářům Českého rozhlasu.


Na nebi ho asi mají fakt rádi, říká zachránce

Daniel Vepřek je řezbář a truhlář. Před nehodou mířil domů a původně chtěl jet jinudy. Nehody si všiml i kvůli záblesku světel na hrázi. „Fakt toho člověka asi na nebi mají rádi,“ komentoval souhru všech náhod.

Přiznal, že zpětně šlo o silnou zkušenost. „Je zvláštní, že řeším různé osobní věci, zdravotní věci, a když jsem tohle zažil, tak si říkám, všichni jsme tak trochu utopení. Ale je hezký, že máme hlavu nad vodou. Doufám, že budu tohle schopen zúročit, abych věděl, že život má cenu, a doufám, že to ten pán taky využije. Moc bych mu to přál,“ prohlásil odvážný zachránce.

O slávu a publicitu přitom nestál. Jen co si zraněného řidiče převzali záchranáři, nasedl do auta, dojel domů, dal si panáka a rodině řekl, co se mu přihodilo. Teprve blízcí ho přesvědčili, aby se ozval policii. Částečně i kvůli obavám, aby mu nebyla připisována vina na nehodě.

Zraněný řidič zůstává stále v kritickém stavu v nemocnici.

David Garkisch

Foto: HZS Středočeského kraje


reklama

reklama

reklama

reklama