Hlavička
Zprávy -
28/03/2021

Budoucnost po covidu: Digitální pas výměnou za očkování nebo test

Důležitější než občanka se patrně brzy stane jakýsi „covidový“ pas. Držitelům doloží, že nejsou rizikem pro ostatní a umožní jim nakupovat, zajít do restaurace nebo třeba cestovat. Jeho podoba teprve vzniká, ale půjde nejspíš o aplikaci v mobilním telefonu, kterou se lidé budou prokazovat.

reklama

reklama

Digitální pas by se tak stal doslova vstupenkou ke svobodě a pomohl by i mnoha podnikatelům a živnostníkům otevřít své provozovny a služby, znovu pořádat kulturní nebo sportovní akce. Dočkat takové aplikace by se lidé mohli patrně v létě.



reklama

Covid pas pro očkované nebo testované


V podstatě jde o způsob, jak by lidé mohli prokázat, že nejsou nebezpeční a nemohou šířit covid-19. To znamená, že by se to týkalo lidí, kteří nemoc už prodělali a mají proti ní protilátky nebo podstoupili očkování proti covidu. Aplikace by také zaznamenávala lidi s negativním testem, který by měl časově omezenou platnost, ale umožnil by třeba vstup do divadla, na koncert nebo sportovní utkání. Detaily a přesnější podmínky fungování tohoto „covidového“ pasu připravuje ministerstvo zdravotnictví.


Půjde patrně tou cestou, že očkovaným lidem udělí některé výjimky z protiepidemických opatření. Právě proto se podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové uvažuje o zavedení této možnosti až v létě, tedy v době, kdy by podle slibů vlády už měl být dostatek vakcín a očkování by bylo otevřené i mladším ročníkům než dosud.



Motivace k očkování


Podle odborníků by tento postup mohl být mimo jiné i motivací pro lidi, kteří vakcíny odmítají nebo jsou nerozhodnutí. S očkováním by se jejich život mohl rychle vrátit k normálnímu stavu.


Podobnou možností by mohlo být testování, které by prokázalo momentální neinfekčnost. Hlavní hygienička Svrčinová ho ovšem popisuje jinak než jako mobilní aplikaci. „Také se zavede testování při vstupu na některé akce, festivaly nebo sportovní utkání. Existují systémy, kdy přijede laboratoř přímo před vstup a tam přímo bude testovat. Účastníci dostanou i nějaké digitální pasy na ruku, které jsou nesnímatelné. Ty můžou být validní třeba dva dny od testování, pokud bude děláno PCR,“ přiblížila tuto alternativu Pavla Svrčinová.



Evropa hledá společný mezinárodní doklad


Vývoj aplikace, která by byla široce použitelným dokladem o očkování, má na starosti Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). „Připravuje se to a pracujeme na tom,“ potvrdil pro Seznam Zprávy mluvčí agentury Lukáš Trnka. Podle něj půjde o podobný princip, na jakém bude fungovat evropský digitální covid pas.


Jeho přibližnou podobu už Evropská komise představila – říká mu digitální zelený certifikát. Zatím se uvažuje, že tento pas sloučí všechny tři možnosti: prodělání nemoci (tedy dostatek protilátek), očkování a testování. Jednotlivé země si pak sami určí přesnější podmínky používání tohoto pasu.


Evropská unie předběžně plánuje spuštění tohoto systému od června, což je poměrně brzký termín vzhledem k tomu, že na jednotném certifikátu ještě nepanuje shoda členských zemí. Je to ale nutné, protože některé státy už začínají vyvíjet vlastní covidové pasy na stejném principu, což by situaci a cestování v Evropě mohlo spíše zkomplikovat.


Unie se při vývoji covid pasu inspirovala v Izraeli, který už takový pas zprovoznil. Nazývá ho zelený pas a dostat ho mohou jen očkovaní lidé. Ti pak mohou nejen do restaurací, posiloven nebo třeba divadel, ale podle dohod uzavřených Izraelem s některými státy mohou držitelé pasu i volně cestovat do určitých destinací.



David Garkisch


Ilustrační foto: Flickr.com, Jernej Furman, (CC BY 2.0)





reklama

reklama


reklama

reklama