Zní to jako vtip, ale dokonale to ilustruje realitu. Celé Evropě se kriticky nedostává lékařů a sester. Tolik, že se německá nemocnice přetahuje s těmi britskými o polské sestry. Láká je na lepší plat, počasí i jídlo. Ve stejné situaci Česko těm svým nabízí jako benefit rohlík a čaj.
O vtip vlastně ani nejde, spíš jen o vtipnou nadsázku – za ní je ovšem mnohem hrozivější realita. Lidově řečeno: Nejsou lidi. Lékaři, zdravotní sestry a zdravotnický personál scházejí nejen v Česku, ale i v západní Evropě. Situace dospěla už k tak bizarním koncům, že si evropské země začínají přetahovat cizince. Ovšem už ne z jejich domovů, ale dokonce i ze zemí, kam tito lidé původně odešli za prací.
Přijďte k nám, má to jen výhody...
Jak si všimla agentura AP, univerzitní nemocnice v Düsseldorfu v lednu zveřejnila reklamy ve dvou polských týdenících, které vycházejí v Británii. Nemocnice svůj cíl ani nezastírá, zkrátka nabízí polským zdravotním sestrám, které pracují ve Velké Británii, aby raději přešly do Německa.
Jistou nadsázku ve svých inzerátech düsseldorfská nemocnice přiznává. Polské sestry, které v Británii pracují, láká na lepší počasí i jídlo, ovšem také na lepší plat a další nezanedbatelnou výhodu – budou o téměř 600 kilometrů blíž ke svému původnímu domovu. „Už jsme dostali první dotazy,“ potvrdil pro Associated Press (AP) Torsten Rantzsch z düsseldorfské nemocnice, že kampaň zabrala.
Jak trhu práce konkuruje Česko? Čaj a rohlíky zdarma
Tato mezinárodní zpráva přišla v době, kdy veřejné (i profesní) mínění v Česku rozbouřil výrok ředitele Nemocnice Duchcov, že tamní sestry by si měly užívat benefitů v podobě čaje a rohlíků zdarma. Více v článku: Rohlík není benefit! Sestry zuří kvůli výroku, že dojídají po pacientech.
Ředitel ve svém vyjádření navíc odbornou práci sester a jejich postavení srovnal s pošťáky a prodavačkami. Ačkoli se za svá slova omluvil a vzal je zpět, kontrast s aktivitou düsseldorfské nemocnice je zřejmý. A také kritická situace, která v tomto oboru panuje napříč Evropou. Jen düsseldorfská nemocnice potřebuje najmout zhruba stovku zdravotních sester a ošetřovatelů. V celém Německu pak v těchto profesích chybí 70 000 lidí.
Naopak Británii se podle agentury AP nedostává kolem 41 000 sester a ošetřovatelů. Osud těch dosavadních (z řad cizinců) je navíc nejistý kvůli brexitu, což je další motiv, který by mohl zdravotníky a lékaře přilákat zpět do jiných zemí Evropy.
Západ loví nedostatkové zdravotníky i v Česku
Zdravotní sestry a další zdravotnický personál nutně potřebují i české nemocnice. Je ovšem otázka, jestli má zdejší zdravotnictví dost sil poměřovat jejich odměny s těmi v západní Evropě. Inzerát düsseldorfské nemocnice – ovšem nejen on – dokládá, že se takový boj o lidské zdroje na trhu práce vede po celé Evropě.
Ostatně nemocnice nehledala v zahraničí zdravotníky poprvé. Podobně už v roce 2012 oslovila inzeráty sestry ve Španělsku. A stejně se chovají i jiné německé nemocnice, které lákají sestry z dalších evropských zemí s vyšší nezaměstnaností nebo nižšími platy. Lidi „loví“ i v Itálii, Maďarsku či Rumunsku. Česko nevyjímaje.
Nepočínají si při tom jen vtipně, jak dokládá zmínka o lepším počasí i jídlu. Chovají se i chytře. Sázka na polské sestry není bezúčelná, protože mnoho Poláků se ve škole učí německy a odpadá tak problém s jazykem. „Úmyslně jsme tuto reklamu nechali v němčině, protože jsme se chtěli obrátit na německy mluvící ošetřovatelky,“ potvrdil Torsten Rantzsch z düsseldorfské nemocnice.
Česko vysává Východ. Na výjimku, bez zkoušek a aprobace
Chybějící sestry tíží také Česko. Na lednovém setkání s prezidentem to přiznal i ministr zdravotnictví. České zdravotnictví zaměstnává zhruba kolem 80 000 sester a nemocnicím jich vytrvale chybí asi tři tisíce. Více v článku Největší problém zdravotnictví? Málo sester, shodl se Vojtěch se Zemanem.
Kromě toho ovšem scházejí také lékaři. „Ta situace je skutečně katastrofální, dochází k určité souhře nepříznivých okolností. Jednak stárnou lékaři, a navíc se do období, kdy roste podíl civilizačních chorob, dostávají ty nejsilnější ročníky, takzvané Husákovy děti, tedy lidé, kterým se blíží padesátka. A ještě k tomu nemáme mladé lidi, a nemáme tedy kde brát nové zájemce o práci ve zdravotnictví,“ varoval na sjezdu České lékařské komory její prezident Milan Kubek. Více v článku Míříme ke katastrofě, lékaři nebudou. Musíme je zaplatit, ne dovážet.
Podobně jako hledají německé či britské a další nemocnice chybějící personál třeba ve střední Evropě, lákají ty české personál dál na Východě. Jenže zatímco německé nemocnice hledají německy mluvící sestry a lékaře, Česko importuje lékaře z Ukrajiny a dává jim výjimku na odborné i jazykové zkoušky.
Tvrdým kritikem takové praxe je mimo jiné i Česká lékařská komora. Varuje, že se tak zhoršuje zdravotní péče a pacientům hrozí velká rizika plynoucí z neověřené odbornosti cizích lékařů nebo z jejich neschopnosti domluvit se v češtině. Více například zde: VIDEO: Proč jsou lékaři z Ukrajiny nebezpeční? Mají se pacienti bát?.
David Garkisch
Foto: Publicdomainpictures.net, CC0
Anketa
Obáváte se ve svém okolí o dostupnost a kvalitu lékařské péče?
-
MILAN jednoducha rada,vystudoval si u nas tak tady oddělaš 10r,nebo si to studijum zaplat,a věřte je po starostech -
Věra No to nemyslíte vážně? Takže všechny profese, které vystudovaly vysokou školu a odjedou do zahraničí budou také platit? Mám v rodině mladé lékařky a pracují v naší republice ovšem za velmi nízké mzdy, takže ať stát lékaře dobře zaplatí a nebudou utíkat do zahraničí. Následně nebudeme muset mít lékaře z východu, kteří nemají správné vzdělání, praxi a ani se nedomluví česky.... -
O. Tenhle žvást fakt miluju! :-D Doktor začne bejt opravdu k něčemu po atestaci a to je minim. 5 let po skončení 6 letého studia. Dobrej doktor je jak archivní víno, zraje s věkem. Takže výroky typu 5-10 let tu makej a pak si táhni jsou důkazem inteligence jejich autorů. -
Kapr A teď si představte, že by Vaše dítě vystudovalo medicínu. Dobře si vydělávalo třebas v Německu, a někdo Vám začal cpát tento názor, že je povinno dřít zde 2x tolik za 4x nižší mzdu. Copak byste takovému člověku odpověděl? -
ola ... tím by ČR porušila zákony EU o svobodném pohybu občanů. Pak jestli by si to řekl i těm řemeslníkům, ajťákům, atd jestli si to tady musí odpracovat. A pak půjčka na studium se lépe splácí z nástupního platu v Německu než v ČR. Takže je vidět, jak seš hloupej... -
Hana Není.Zaplatí si to -
Marie Přesně tak, studuji z našich daní a pak šupky do Němec! Čecháček ať třeba zdechne! Je to prostě nefér! Divím se ale, že se nebojí těch pacošů z řad migrantů! Když to někdy člověk čte co se tam děje, radši nevystrčím nos!! Život a zdraví, je mi opravdu milejší než ty prachy!
-
-
tom Ne, není, nikdo to tady studovat nebude. Toto opravdu není dobrý nápad. -
jirka ale bude, jinde je to za svý a dražší!! -
Věra Ono studium medicíny není pro rodiče mediků zrovna levná záležitost, studium trvá 6 let. Studium je velmi náročné a tak v průběhu semestrů studenti nemůžou chodit na brigády, které absolvují studenti jiných vysokých škol a tím si na sebe částečně vydělávají, např. studenti IT oborů. Po ukončení studia nastupují absolventi medicíny za velmi nízké platy, absolventi IT za vysoké platy, takže určitě není řešením "potrestat" lékaře, aby studium zaplatili, když chtějí odejít do zahraničí. -
Tomáš Maškulík Kolko by bol potom nastupny plat lekara v CR, keby tu musel zostat pod nemalou pokutou ? V sukromnej nemocnici kludne minimalna mzda. V statnych su sice tabulkove platy ale aj ciastocne uvazky ( aj ked je tam mlady lekar cely den, tak zaplatene dostane iba za cast ), takze sa zase dostaneme na almuznu oproti zahraniciu. Kto rozumny by tu potom medicinu studoval ? Sikovni mladi ludia utecu z tejto republiky radsej hned po strednej. A ti, co potom zostanu budu akurat lietat zo zkusok. Event. budu musiet fakulty znizit pomyslnu latku vedomosti na zkuskach a tak sa stanu lekarmi aj menej sikovni ludia. Kvalita pojde dole a ludia budu cim dalej, tym viac umierat pre chyby menej zchopnych lekarov. Ak ste nezaregistroval, tak sa uz teraz pomaly zacina naplnat celkom tvrde heslo z Děkujeme, odchazime NAS EXODUS=VAS EXITUS. Vtedy to bolo aj na mna celkom tvrde, ale ked vidim, kam teraz cele zdravotnictvo speje, tak malo pravdu.
-
-
jirka no tak tak -jednoducha rada,vystudoval si u nas zadarmo, tak tady oddělaš 10 let, nebo studia zaplať -
Tomáš Maškulík Zadarmo studovali medicinu iba vojaci ..... ked stat zaplati medikom internat, drahe knizky, jedlo, odev, dopravu a nejake to vreckove, tak potom si to moze narokovat vratit ...... ak spoplatni sucastne studium poplatkom, tak potom pre vsetkych ...... teda nielen lekari, ale aj dizajneri, architekti, vedci a podobne ...... a aj stredoskolaci, co odidu, tak nech platia .... a aj vsetci, co nepracuju v obore, ked tu skolu studovali zbytocne .... a aj vsetci, co ju nedokoncili ( pomerne za odstudovane roky ) ..... este stale sa Vam tato myslienka nezda absurdna ?
-
-
Miri Zeptejte se komaru, jak to teda delali, ze jim lidi nikdy nikde nechybeli.. -
Tomáš Maškulík komunisti zavreli hranice ..... teraz tu mame volny trh prace .... tak ako moze ist elektrikar, stavbar alebo maliar do nemecka za lepsou mzdou, tak moze aj doktor ...... alebo doktor ma byt otrokom ceskeho zdravotnictva, ktore ho v nemalej casti pripadov nuti pracovat viac, ako dovoluje zakonik prace ?
-
-
Jason R. Studium zadarmo? Náklady rodičů na ubytování (pro přespolní), jízdné, strava, studijní literatura, atd....dle místa fakulty měsíčně nejméně 6-10 tisíc. K tomu připočtěte cca 20 tisíc jako ztrátu, kterou utrpí studující medik tím, že nepracuje, ale studuje, to vynásobte počtem měsíců studia za rok (cca 8), a pak ještě počtem let studia (6) a dojdete k částce cca 1-1,5 miliónu, kterou musí rodina medika oželet, aby se z jejich potomka stal doktor medicíny, do kterého se pak dělnická třída bude navážet, že vystudoval za jejich peníze. -
Pavel Oh, děkuji moc. Je vidět, že jsou zde i lidé na úrovni. -
Věra Naprosto souhlasím, viz moje dva příspěvky.
-
-
Jan Sochor Tak nestuduj na medicíně a jdi si vydělávat, kopáčů je málo. -
Tomáš Maškulík Lekar kopat zvladne, ale zvladne Vas operovat kopac, ked lekara nebude ? -
Jason R. ...protože makají v Německu za ojra, nejen jako lékaři, ale i zedníci, obkladači, instalatéři, elektrikáři, pokrývači...různí obchodní zástupci, sportovci, prodavačky, zdravotní sestry, ošetřovatelky, kadeřnice, šičky, uklízečky, sociální pracovnice :-), atd. Rozdíl je v tom, že kopáčem může být kdejaké pako, které nedodělá ani základku, kdežto lékařem se člověk stává po šesti letech velmi tvrdé řehole, samostatně pracujícím lékařem s plnou forenzní zodpovědností až po deseti letech od začátku studia ve svých téměř třiceti letech (často už s manželkou a nějakým tím potomkem na krku). Mladí lékaři však dnes neodcházejí jen kvůli ohodnocení své práce, ale také kvůli zmrvenému systému předatestačního vzdělávání, nelegálnímu přetěžování a také kvůli primitivním názorům, jaký tady prezentujete vy i vám podobní. Vždyť všechny dosud vládnoucí politické reprezentace bez rozdílu tady bezmála třicet let představují obyčejnému člověku mediální obraz lékaře jako elitářského nenažrance a parazita, který se přiživuje na dělnických penězích. Ti mladí by museli být praštění, aby tu zůstávali v tak nepřátelských podmínkách a atmosféře, když mají vzdělání, jazykovou výbavu a síly začít tam, kde si jejich práce váží, kde je nikdo nenutí porušovat zákony a kde nemusejí číst podobně debilní výplody zamindrákovaných frustrátů. -
Olga Marcekova Jason R. vyborne formulovano..souhlasim s vasim nazorem
-
-
Jan Sochor Nejde o to co kdo zvládne ale o to co chci dělat, pokud toužím být lékarem (podle Tebe)u nás doktorem tak si musí rozmyslet (dlouhé studium a další) nikdo ho k tomu nenutí aspoň doufám. Doktorů a sester je dostatek u nás v ČR vystudovaných ale zdrhají mimo ČR, zrádci. -
Kapr Zrádci? Kdeže... vypadá to, že pro takové, jako Vy, by měl být každý státní zaměstnanec (a je podružno, zda lékař, vyučující, nebo nějaký terénní pracovník, vodohospodář či účetní) úderník výkonný jak Stachanov, pak aby všechno věděl, věčně s úsměvem, neúnavný... a za minimální mzdu, což? Aby náhodou neměl víc, než nějaká nepřející lopata, zastydlá o 50 let nazpět. A nechat na sobě od blbečků dřevo štípat.
-
-
Tomáš Těžká situace, vystudoval jsem jako inženýr a práce např. v USA za pětinásobný plat je sice lákavá (a jazyk opravdu není bariérou), ale mám tuto zemi rád, i když ji to zase nechci dokazovat jako dojná kráva na daně. Zdravotníkům držím palce, je ostuda, když je stát zaplatí na úrovní prodavače ve větším řetězci. Máte to těžké, státních zaměstnanců, kterých vůbec není třeba, je hodně, zdravotníků málo, stejně tak se hodně utrácí za zbytečné pitomosti, jako jsou slevy na jízdné. Ve zdravotnictví je třeba přidat na úkor přebujelé byrokracie a jiných nesmyslů. Tehdy jsem považoval regulační poplatky v nemocnicích za dobrý krok, tohle by se také mělo vrátit. Ale ruku na srdce - který papaláš raději přidá menší voličské skupině a ubere větší? Nemohu si ale rýpnout: akce jako Děkujeme, odcházíme a drsná hesla "Náš exodus je váš exitus" všechny lidi jen naštvou - je to vydírání. A dále, předvedla např. ČLK již nějaký plán komplexnějšího řešení této krize kromě "přidejte"? Např. kde by se ty peníze měly vzít? Držím palce jinak. -
Tomáš Maškulík To heslo bolo vtedy aj na mna tvrde, ale bohuzial sa uz naplna - viz. kauza Prerov. To nebolo vydieranie, ale iba poukazanie na to, co pride. Politici problem desatrocia bagatelizuju a aj ked to nechcu priznat, tak tu vsetko stoji a pada iba na altruizme zdravotnikov. Pretoze keby sa vsetci rozhodli pre generalny strajk, tak v ten den by zomreli vsetci s vetšim infarktom alebo mrtvicou, ci po vaznejsej autonehode. Ked ine staty najdu v rozpocte 10% HDP, tak by mala aj tato republika. Nie som moc zastancom velkej spoluucasti pacienta, ale za ( IBA ) regulacnych poplatkov bolo 8 navstev pacientra/lekara/rok. Teraz je 11, pretoze pacienti pridu co 2 tyzdne po 1-2 lieky namiesto 1x za 3 mesiace so zoznamom. Svojho casu bol problem udrzat pacienta v nemocnici, nez sa dolieci. Teraz je problem s volnym miestom. Na urgente vidim, ze 90 korun ako poplatok uz neplni regulacnu funkciu. Slovaci maju 10e. Myslim, ze 50-100 korun za navstevu lekara mimo prevenciu by prinieslo omnoho kratsie cakacie doby. 100-200 korun ( tolko da clovek len za jedlo ) za den hospitalizacie by uvolnil lozka. Na urgente poplatok kludne tych 250, ak ide o banalitu - teda vysetrenie netrva dlhsie ako 2-4 hodiny alebo nekonci hospitalizaciou. U intoxikovanych alkoholom a drogami vzdy.
-
-
Kapr Moje sestra je lékařka, a řeknu vám, neměnila bych s ní. Když vyšla ze školy a nastoupila zde v ČR do zaměstnání, měla plat nižší, než člověk, co vysypává odpadkové koše. O přesčasech, držení pohotovosti na oddělení, které není její specializací (neb lékařů toho zaměření je tam minimum), a službách "na telefonu" se raději ani nebudu zmiňovat. Její studium bylo pro rodiče trojnásobně dražší, než studium moje (a to si ještě zvládala přivydělat). 15000 měsíčně nebylo spolu s učebnicemi nic nenormálního. Uvědomují si to vůbec ty "lopaty", co by zdě chtěly mladé lékaře přikovat na 10 let za minimální mzdu? Uvědomují si vůbec, že studující medicíny za měsíc stojí rodiče tolik, co jedna hodně mizerná "lopaťácká" mzda? Jasně že neuvědomují... ovšem, nahrňte "lopatám" násobek práce, zaplaťte jim jen běžnou pracovní dobu, a reakce je jasná: začali by zcela zákonitě řvát - ale patrně by jim nedocvaklo, že lékaři to tak mají dnes a denně. Jo, a mimochodem: když to těm mladým medikům a sestrám bude takto slazeno delší dobu, nebude mít zde nadávajícím lopatám kdo na stáří utírat zadky, protože všichni lékaři a sestřičky pozdrhají, nebo to prostě nebudou studovat. Co potom uděláte, lopaty? Sníží se nároky škol, aby to "prostě někdo udělal"? Bude mít každá zaprděná dědina kořenářku nebo šamana? Svěřili byste se do rukou někomu, kdo by nyní medicínu nevystudoval ani omylem? Zamyslete se nad tim velmi velmi pečlivě. -
Dedo Profesionálna armáda je zdroj peňazí aj pre iných,nie len pre zdravotníctvo.Tam, do takmer zbytočnej armády,keď páni generáli z VS robili pucflekov pre frajerku premiera a ešte sú na slobode, idú kupovať za miliardy vozidlá, sa strkajú aj ďaľšie peniaze,neznámo kam. -
Olga Marcekova Jako druhoatestovana lekarka s 25 roky praxe v nemocnici jsem byla nucena odejit pred 10 lety do zahranici ; protoze muj plat cinil/20 let od promoce a s 2. atestaci/ 21000 hrubeho!!!snazila jsem se si zalozit soukromou ordinaci, ale pojistovny mi opakovane odmitly dat smlouvu...co je divne, cizincum se dari otevirat i soukrome ordinace, a smlouvy dostavaji..ze by za nejake vsimne? -
DA Nemá to řešení. Katastrofu lze v nejlepším případě jen poněkud oddalovat. Pracovat jako lékař, zdravotní sestra je tak neradostné a stresující povolání, že se těchto profesí nedostává ani v USA a západní evropě za tamní platy. V postmoderní či hypermoderní společnosti jsou u jejích členů nastaveny zcela jiné priority. -
Petra stejně si myslím, že i když jde lékař nebo zdravotní sestra nebo pečovatelka seniorů pracovat do Německa, tak stejně určitě nejsou zaplacení jako němečtí pracovníci a hlavně Němci si Vás nepustí k sobě. -
Jerry To by mě zajímalo, kde se berou ti kreténi, co žvaní o tom, že zdravotníci systému něco dluží? Nedohlédnou dál než na konec násady lopaty a celou situaci ještě zhoršují. A pokud bych to měl vzít z opačné strany - ať stát nejdříve zaplatí absolventům výdaje za studium - knihy, učebnice, ubytování, stravování, dopravu a praxe, které dělali zadarmo. Ať zaplatí za čas, který tomu sami věnovali a poplatky, které během studia měli. To ať pak odečtou od toho, kolik mají platit za studium sami absolventi. Tohle je v praxi ale neuplatnitelné, stát by nakonec zjistil, že ON musí doplácet studentům. -
Libor Salo Pridam tedy komentar z Irska. Jen kdyz zajdu k felcarovi,ktery mi na vsechno predepise Panadol,tak zaplatim 55 Euro. Prvnich 6 dni nemocenske se neplati,pak 205 Euro tydne. Kdyz si zajdete na pohotovost,zaplatite 100 Euro,a muzete cekat i 12 hodin,nez vas osetri nejaky Ind. Kdyz nahodou skoncite ve spitale,tak za noc zaplatite 80 Euro... Tak prosim nepindejte a platte. 30 Kc u opravdoveho lekare je vam moc,100 Kc za full servis ve spitale (pece,osetreni,leky,injekce,kapacky,monitoring,rentgeny,CT scany,teplo,svetlo,zradlo,utirani zadku,prevlekani posteli,atd....) je vam taky moc ( a pritom mnohdy plna nemocenska,ci duchod vam chodi na ucet...) Drzte huby,nevyzirejte system,a platte. Pak zaplatite doktory i sestricky a nikdo nebude utikat... Zkuste si najit dovolenou za 3000 Kc na 30 dni s plnym servisem vy ceske lopaty !!! A podporit ceske nemocnice za 100 Kc na den jste odmitli !!! Pitome kecy o tom,ze lekar muze jit kopat diry do zeme za lepsi prachy me desi. Mate se tam prilis dobre...