Hlavička
Kauzy -
04/03/2019

Bude hůř: Německo přetahuje polské sestry Británii. Na plat, počasí i jídlo

Zní to jako vtip, ale dokonale to ilustruje realitu. Celé Evropě se kriticky nedostává lékařů a sester. Tolik, že se německá nemocnice přetahuje s těmi britskými o polské sestry. Láká je na lepší plat, počasí i jídlo. Ve stejné situaci Česko těm svým nabízí jako benefit rohlík a čaj.

reklama

reklama

O vtip vlastně ani nejde, spíš jen o vtipnou nadsázku – za ní je ovšem mnohem hrozivější realita. Lidově řečeno: Nejsou lidi. Lékaři, zdravotní sestry a zdravotnický personál scházejí nejen v Česku, ale i v západní Evropě. Situace dospěla už k tak bizarním koncům, že si evropské země začínají přetahovat cizince. Ovšem už ne z jejich domovů, ale dokonce i ze zemí, kam tito lidé původně odešli za prací.


Přijďte k nám, má to jen výhody...

reklama

Jak si všimla agentura AP, univerzitní nemocnice v Düsseldorfu v lednu zveřejnila reklamy ve dvou polských týdenících, které vycházejí v Británii. Nemocnice svůj cíl ani nezastírá, zkrátka nabízí polským zdravotním sestrám, které pracují ve Velké Británii, aby raději přešly do Německa.

Jistou nadsázku ve svých inzerátech düsseldorfská nemocnice přiznává. Polské sestry, které v Británii pracují, láká na lepší počasí i jídlo, ovšem také na lepší plat a další nezanedbatelnou výhodu – budou o téměř 600 kilometrů blíž ke svému původnímu domovu. „Už jsme dostali první dotazy,“ potvrdil pro Associated Press (AP) Torsten Rantzsch z düsseldorfské nemocnice, že kampaň zabrala.


Jak trhu práce konkuruje Česko? Čaj a rohlíky zdarma

Tato mezinárodní zpráva přišla v době, kdy veřejné (i profesní) mínění v Česku rozbouřil výrok ředitele Nemocnice Duchcov, že tamní sestry by si měly užívat benefitů v podobě čaje a rohlíků zdarma. Více v článku: Rohlík není benefit! Sestry zuří kvůli výroku, že dojídají po pacientech.

Ředitel ve svém vyjádření navíc odbornou práci sester a jejich postavení srovnal s pošťáky a prodavačkami. Ačkoli se za svá slova omluvil a vzal je zpět, kontrast s aktivitou düsseldorfské nemocnice je zřejmý. A také kritická situace, která v tomto oboru panuje napříč Evropou. Jen düsseldorfská nemocnice potřebuje najmout zhruba stovku zdravotních sester a ošetřovatelů. V celém Německu pak v těchto profesích chybí 70 000 lidí.

Naopak Británii se podle agentury AP nedostává kolem 41 000 sester a ošetřovatelů. Osud těch dosavadních (z řad cizinců) je navíc nejistý kvůli brexitu, což je další motiv, který by mohl zdravotníky a lékaře přilákat zpět do jiných zemí Evropy.


Západ loví nedostatkové zdravotníky i v Česku

Zdravotní sestry a další zdravotnický personál nutně potřebují i české nemocnice. Je ovšem otázka, jestli má zdejší zdravotnictví dost sil poměřovat jejich odměny s těmi v západní Evropě. Inzerát düsseldorfské nemocnice – ovšem nejen on – dokládá, že se takový boj o lidské zdroje na trhu práce vede po celé Evropě.

Ostatně nemocnice nehledala v zahraničí zdravotníky poprvé. Podobně už v roce 2012 oslovila inzeráty sestry ve Španělsku. A stejně se chovají i jiné německé nemocnice, které lákají sestry z dalších evropských zemí s vyšší nezaměstnaností nebo nižšími platy. Lidi „loví“ i v Itálii, Maďarsku či Rumunsku. Česko nevyjímaje.

Nepočínají si při tom jen vtipně, jak dokládá zmínka o lepším počasí i jídlu. Chovají se i chytře. Sázka na polské sestry není bezúčelná, protože mnoho Poláků se ve škole učí německy a odpadá tak problém s jazykem. „Úmyslně jsme tuto reklamu nechali v němčině, protože jsme se chtěli obrátit na německy mluvící ošetřovatelky,“ potvrdil Torsten Rantzsch z düsseldorfské nemocnice.


Česko vysává Východ. Na výjimku, bez zkoušek a aprobace

Chybějící sestry tíží také Česko. Na lednovém setkání s prezidentem to přiznal i ministr zdravotnictví. České zdravotnictví zaměstnává zhruba kolem 80 000 sester a nemocnicím jich vytrvale chybí asi tři tisíce. Více v článku Největší problém zdravotnictví? Málo sester, shodl se Vojtěch se Zemanem.

Kromě toho ovšem scházejí také lékaři. „Ta situace je skutečně katastrofální, dochází k určité souhře nepříznivých okolností. Jednak stárnou lékaři, a navíc se do období, kdy roste podíl civilizačních chorob, dostávají ty nejsilnější ročníky, takzvané Husákovy děti, tedy lidé, kterým se blíží padesátka. A ještě k tomu nemáme mladé lidi, a nemáme tedy kde brát nové zájemce o práci ve zdravotnictví,“ varoval na sjezdu České lékařské komory její prezident Milan Kubek. Více v článku Míříme ke katastrofě, lékaři nebudou. Musíme je zaplatit, ne dovážet.

Podobně jako hledají německé či britské a další nemocnice chybějící personál třeba ve střední Evropě, lákají ty české personál dál na Východě. Jenže zatímco německé nemocnice hledají německy mluvící sestry a lékaře, Česko importuje lékaře z Ukrajiny a dává jim výjimku na odborné i jazykové zkoušky.

Tvrdým kritikem takové praxe je mimo jiné i Česká lékařská komora. Varuje, že se tak zhoršuje zdravotní péče a pacientům hrozí velká rizika plynoucí z neověřené odbornosti cizích lékařů nebo z jejich neschopnosti domluvit se v češtině. Více například zde: VIDEO: Proč jsou lékaři z Ukrajiny nebezpeční? Mají se pacienti bát?.


David Garkisch

Foto: Publicdomainpictures.net, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama