Hlavička
06/02/2020

Britové hlásí průlom při hledání vakcíny proti koronaviru. Bude účinná?

Vědecký tým z Imeprial College v Londýně tvrdí, že se mu podařil průlom ve vývoji vakcíny proti koronaviru 2019-nCoV. Už příští týden chce začít s jejím testováním na zvířatech. Pokud bude tým úspěšný, vakcína by se mohla k lidem dostat patrně letos v létě.

reklama

reklama

O pokroku při hledání vakcíny píše britský The Daily Mail. Cituje šéfa týmu Robina Shattocka. Vědci prozkoumali genetickou informaci viru a našli proti němu možnou účinnou látku v rekordně rychlém čase. \""Z této sekvence (viru) jsme za čtrnáct dní vytvořili kandidáta v laboratoři. Od začátku příštího týdne začneme s testováním na zvířatech,\"" potvrdil profesor Robin Shattock.


Vývoj vakcíny ženou vědci rekordním tempem

reklama

Běžně podle Shattocka trvá vývoj vakcín dva až tři roky, než se vůbec dostanou k testování na lidech. Tým chce ale tuto dobu maximálně zkrátit. \""S dostatečným financováním bychom to mohli zvládnout za pár měsíců,\"" odhadl šéf týmu.

Zatím nejrychleji se podařilo vědcům vyvinout vakcínu proti viru Zika, ale i tehdy to trvalo sedm měsíců než se vůbec přistoupilo k prvním studiím na lidech. Lékaři se obávají, že pokud by to tentokrát trvalo tak dlouho, koronavirus 2019-nCoV by už mohl zasáhnout celý svět.


Nakažených už je 25 000 lidí

Dosavadní čísla obavy lékařů jen potvrzují. Na koronavirus ke dnešku zemřelo nejméně 500 pacientů a nakazilo se jím už 25 000 lidí v téměř třiceti zemích na světě. V Česku zatím nákaza nebyla potvrzena.

Nová vakcína bude hotová pozdě na to, aby dokázala potlačit současné ohnisko nemoci v Číně. I přesto má její vývoj smysl. \""Můžeme se stát svědky druhé vlny nákazy, která bude globální. Pokud se rozšíří na celý svět, bude vakcína opravdu důležitá,\"" uvedl profesor Shattock.

Největší obavy mají vědci a lékaři z toho, že vir dál zmutuje. Mohl by se tak šířit mezi lidmi ještě snáz než doposud. A také by se mohlo stát, že by pak byl odolnější vůči antivirotikům nebo vyvíjené vakcíně.


Lékaři proti koronaviru zkouší lék vyrobený Čechem

Genetickou sekvenci viru přečetli jako první vědci v Číně a uvolnili ji kolegům po celém světě. Na vakcíně tak pracuje hned několik středisek a týmů například v Číně, Hongkongu nebo také v USA. O tom, která vakcína se jako nejnadějnější bude testovat první, rozhodne Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kromě toho se ovšem hledá i lék pro pacienty, kteří už nakažení jsou. Dneškem počínaje začali lékaři pacientům v Číně zkušebně podávat lék remdesivir. Ten je známý už několik let, ale byl původně určený proti ebole. V USA ale u prvního nakaženého pacienta zabral a Ćíňané ho tedy zkusí podávat několika stovkám lidí, které budou v rámci studie sledovat. Remdesivir vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Thajští lékaři zase tvrdí, že vyléčili pacienta podáváním kombinací léků na chřipku a HIV.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com
reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

reklama

reklama