Hlavička
11/06/2020

Boj s koronavirem v Česku míří na ohniska. Jsou ve čtyřech krajích

Epidemie koronaviru byla v celorepublikovém měřítku potlačena a situace je podle ministerstva zdravotnictví stabilní. Hygienici se teď zaměřují především na lokální ohniska nákazy. Jejich včasný záchyt je pro ně absolutní prioritou. Celkový počet nakažených se šplhá k deseti tisícům.

reklama

reklama

Nákaza se teď rizikově šíří především na čtyřech místech - v Moravskoslezském kraji, Olomouckém kraji, Praze a částečně ve Středočeském kraji. Jinak je ale podle ministerstva zdravotnictví epidemiologická situace v Česku \""nadále velmi stabilní a nezhoršuje se\"".

\""Je zcela klíčové jakýkoliv nárůst nakažených v regionech rychle podchytit a zamezit šíření do zbytku republiky. To se nám daří, a to i díky systému včasného varování, chytré karanténě, lokálnímu plošnému testování a skvělé práci hygieniků a armády,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


reklama

Odhad pro konec června: přes 11 tisíc nakažených

Celkem se v Česku dosud nakazilo 9 909 lidí a toto číslo zřejmě brzy překoná desetitisícovou hranici. Model vývoje nákazy ukazuje, že k 30. červnu bude v Česku 11 200 laboratorně potvrzených případů koronaviru. Předpokládá to Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). 

\""Model neidentifikuje zvýšené riziko nákazy v souvislosti s uvolňováním. V tuto chvíli pouze 13 okresů překročilo hranici 100 nakažených pacientů na 100 tisíc obyvatel,\"" uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

\""V posledních dnech bylo ohniskem Olomoucko, několik lokalit v Praze a v neposlední řadě Karviná/Darkov, kde bylo nahlášeno celkem 138 potvrzených případů. Podstatné je, že všechna ohniska byla včas podchycena a nedošlo k žádnému nekontrolovanému šíření onemocnění,“ dodal Ladislav Dušek.  


72 procent lidí se už z covid-19 vyléčilo

Pozitivní zprávou je, že 72 procent nakažených se z covid-19 vyléčilo. Aktuálně nemocných je tak 2 367, přičemž 328 lidí na nákazu zemřelo. \""Česká republika stojí v čele žebříčku, kde je počet úmrtí velmi nízký,\"" řekl Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedoucí Klinické skupiny Covid při ministerstvu zdravotnictví.

Nákaza koronavirem z populace nevymizela, teď se ale šíří v menších ohniscích. \""Naší prioritou je nyní budování systému včasného varování, abychom epidemii právě v ohniscích zavčas zachytili. Budeme nadále sledovat rizikové provozy, aktivity a profese, mezi které se řadí například zdravotníci, administrativní pracovníci, pracovníci v gastronomii a další. Dále budeme pečlivě sledovat situaci také na meziregionální úrovni a mezi zranitelnými skupinami obyvatel,\"" popsal další strategii hygieniků ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. 


Sledují se i rizika u profesí, provozů či seniorů 

Nákaza koronavirem z populace zcela nevymizela, ale už se šíří jen omezeně. \""Naší prioritou je nyní budování systému včasného varování, abychom epidemii právě v ohniscích zavčas zachytili. Budeme nadále sledovat rizikové provozy, aktivity a profese, mezi které se řadí například zdravotníci, administrativní pracovníci, pracovníci v gastronomii a další. Dále budeme pečlivě sledovat situaci také na meziregionální úrovni a mezi zranitelnými skupinami obyvatel,“ doplnil Ladislav Dušek.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama