Hlavička
Zprávy -
12/04/2021

Best in covid? Česko má nejvíc úmrtí na počet obyvatel na světě

Pandemie nového koronaviru, která celou planetu zasáhla sotva před rokem a půl, prolomila smutný rekord – podle propočtů agentury Reuters už na covid-19 zemřely tři miliony lidí. Nakažených bylo či je kolem 136 milionů lidí. Obě čísla však ve skutečnosti budou výrazně vyšší.

reklama

reklama

Statistiky ovšem ukázaly i jiná čísla, pro Česko nepříliš lichotivá. V přepočtu na množství obyvatel v tuzemsku zemřelo na covid-19 nejvíce lidí na planetě. Podle nejnovějších údajů Ministerstva zdravotnictví koronavirus v Česku zabil 27 918 lidí, byť i tento údaj bude reálně vyšší. Potvrzených případů nákazy je dosud zhruba 1,5 milionu, očkovaných přes dva miliony.



reklama

Nejvíc mrtvých mají USA


Počty nakažených, vyléčených i mrtvých obětí pandemie koronaviru sledují různé instituce a uznávanou statistikou bývají také čísla americké Univerzity Johna Hopkinse. Podle jejich propočtů jsme se hranici tří milionů obětí teprve přiblížili – univerzita k dnešku uváděla 2 936 364 mrtvých. Reuters přitom dnes oznámila, že mrtvých je 3 071 842.


Podle analýzy Reuters mají v absolutních počtech nejvíce obětí Spojené státy (562 066) a po nich Brazílie a Mexiko. Pokud ovšem statistiky zohlední počet obyvatel, na špici smutného žebříčku se dostalo právě Česko.


V přepočtu na sto tisíc obyvatel tu zemřelo 259 lidí, v mezinárodním srovnání tedy nejvíc na planetě. Následuje San Marino (250), Maďarsko (242), Bosna a Hercegovina (224), Černá Hora (218), Bulharsko (207) a další země. Sousední Slovensko, které obsadilo desátou příčku, přitom hlásí 194 mrtvých na sto tisíc obyvatel. Loni v prosinci se Česko dostalo i na vrchol žebříčku nejvíce nakažených lidí na počet obyvatel. Více v článku Česko jako premiant v boji s covidem? Kdepak, jsme nejhorší na světě.



Reuters: V Česku končí nouzový stav


Agentura Reuters kromě toho dnes upozornila, že v Česku po půl roce skončil nouzový stav. Její zpráva si všímá i dohadů kolem dalších změn protiepidemických opatření a jejich právní platnosti. Novináři také píší o tom, že Češi, konkrétně Pražané, o víkendu ignorovali zákaz shromažďování i pití alkoholu na veřejnosti a zaplnili parky hlavního města.


Tuzemské statistiky o covidu přesto přinášejí pozitivní zprávy. V neděli se v Česku podařilo testováním odhalit „jen“ 976 nově nakažených lidí. Jde rovněž o symbolickou hranici, protože naposledy se toto číslo pohybovalo pod tisícovým limitem loni 20. září. Je sice fakt, že o víkendu bývá testů méně, ale například před týdnem o Velikonoční neděli bylo nově nakažených více než dvakrát více. Ubylo rovněž pacientů hospitalizovaných s covidem v nemocnicích. Teď je jich pět tisíc, což je nejméně od prosince.


Přesto však dnes poskočilo tzv. reprodukční číslo na hodnotu 0,96, tedy zpátky na úroveň z poloviny března. Epidemiologové tuto informaci pečlivě vyhodnocují a sledují, protože pod hodnotou jedna epidemie ustupuje, nad ní naopak roste.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0




reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama