Hlavička
Zprávy -
04/06/2018

Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude

Přesně před měsícem slíbili premiér s ministrem zdravotnictví, že platy a mzdy zdravotníků vzrostou plošně o deset procent. Nestane se tak. Andrej Babiš otočil a přidáno dostanou jen někteří. Týkat se to bude sester z nemocnic, které slouží ve směnném provozu.

reklama

reklama

Zdravotním sestrám v nemocnicích se zvýší příplatek za směny z 2 000 korun na 7 000. Zvýšení platů ale měli přislíbeno všichni zdravotníci - a to dokonce ještě od předchozí vlády. Andrejem Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se k tomuto závazku připojili minulý měsíc.

Premiér s ministrem to slíbili na květnovém jednání se zdravotnickými odbory. Babiš dokonce prohlašoval, že se zaměří i na narovnání platů a mezd. Více jsme o tom psali zde: Babiš s Vojtěchem slíbili, že zvýší platy zdravotníkům. O deset procent.

Článek doprovázela anketa, která se dotazovala: \""Věříte slibům Andreje Babiše a Adama Vojtěcha, že skutečně zvýší mzdy zdravotníkům?\"" Ukázalo se, že čtenáři měli dobrý odhad. 69 procent z nich totiž uvedlo, že slibu nevěří. A měli pravdu.

reklama


Babiš: Žijeme v bludu, kdy politici slibují, že navýší platy

O tom, že se zdravotníkům plošně přidávat nebude, dnes informovala Asociace nemocnic. Podle ní je to podmínka dohody se zdravotními pojišťovnami o proplácení péče. Babiš prohlásil, že plošné přidávání nepovažuje za spravedlivé a o zvýšení platů by si měli rozhodovat ředitelé nemocnic.

Ačkoliv navýšení platů premiér sám ještě nedávno sliboval, dnes prohlásil toto: \""My tady žijeme v bludu, kdy politici slibují lékařům a sestrám, že jim navýší platy, a potom to nedělají, protože to ani nemůžou udělat. Ředitel nemocnice rozděluje peníze. Ředitel je odpovědný za péči a personál, že ho dobře zaplatí. Nemůžeme mu nadiktovat všechno, co má dělat.\"" 

Teď se počítá jen s navýšením příplatku za práci v třísměnném provozu ze současných 2000 korun v menších a 3000 korun ve fakultních nemocnicích o 5000 korun. 


Na plošné zvýšení platů prý nejsou peníze

Asociace nemocnic v tiskové zprávě tvrdí, že na plošné navýšení platů není dost peněz a proto byly upřednostněny nemocnice a směnné provozy v nich: \""Priorita byla dána podpoře celodenní péče, kterou tato lůžková zařízení poskytují a jejíž absence ohrožuje v České republice dostupnost péče.\""

Že se nebude plošně přidávat zdravotníkům je dokonce výslovnou podmínkou dohody se zdravotními pojišťovnami o proplácení péče v příštím roce. \""Zásadní podmínkou realizace dohody však je, že právním předpisem nebudou, paušálně zvýšeny sazby v platových tabulkách, neboť v tomto případě by zdroje zdravotních pojišťoven na takovéto navýšení nestačily a chybějící prostředky by pak musel zajistit stát,\"" uvedla Asociace nemocnic.


Odbory: Neumíme si představit, že premiér nedrží dohody

Odbory na zvýšení trvají, podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové jim je premiér přislíbil. Zvýšení příplatku za směnnost o 5000 korun vítají. \""Neumíme si představit, že by se platy nezvýšily lékařům a ostatním zaměstnancům, a to vzhledem k nabídce na trhu práce, kdy ve zdravotnictví chybí téměř všechny profese,\"" uvedla ve vyjádření pro ČTK.

Žitníková už požádala Babiše o další schůzku, příští týden ve středu má o zvyšování mezd podle ní jednat i Rada hospodářské a sociální dohody ČR. \""Neumíme si představit, že premiér nedodrží dohody,\"" dodala.

Zdravotníkům se platy zvyšují opakovaně. Loni dostali k platům rovněž deset procent, ve dvou letech předtím pak vždy po pěti procentech mzdy. Přesto na mnoha pozicích nedosahují ani průměrné mzdy.

David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0 Creative Commons


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama