Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude

Přesně před měsícem slíbili premiér s ministrem zdravotnictví, že platy a mzdy zdravotníků vzrostou plošně o deset procent. Nestane se tak. Andrej Babiš otočil a přidáno dostanou jen někteří. Týkat se to bude sester z nemocnic, které slouží ve směnném provozu.

Zdravotním sestrám v nemocnicích se zvýší příplatek za směny z 2 000 korun na 7 000. Zvýšení platů ale měli přislíbeno všichni zdravotníci - a to dokonce ještě od předchozí vlády. Andrejem Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se k tomuto závazku připojili minulý měsíc.

Premiér s ministrem to slíbili na květnovém jednání se zdravotnickými odbory. Babiš dokonce prohlašoval, že se zaměří i na narovnání platů a mezd. Více jsme o tom psali zde: Babiš s Vojtěchem slíbili, že zvýší platy zdravotníkům. O deset procent.

Článek doprovázela anketa, která se dotazovala: "Věříte slibům Andreje Babiše a Adama Vojtěcha, že skutečně zvýší mzdy zdravotníkům?" Ukázalo se, že čtenáři měli dobrý odhad. 69 procent z nich totiž uvedlo, že slibu nevěří. A měli pravdu.


Babiš: Žijeme v bludu, kdy politici slibují, že navýší platy

O tom, že se zdravotníkům plošně přidávat nebude, dnes informovala Asociace nemocnic. Podle ní je to podmínka dohody se zdravotními pojišťovnami o proplácení péče. Babiš prohlásil, že plošné přidávání nepovažuje za spravedlivé a o zvýšení platů by si měli rozhodovat ředitelé nemocnic.

Ačkoliv navýšení platů premiér sám ještě nedávno sliboval, dnes prohlásil toto: "My tady žijeme v bludu, kdy politici slibují lékařům a sestrám, že jim navýší platy, a potom to nedělají, protože to ani nemůžou udělat. Ředitel nemocnice rozděluje peníze. Ředitel je odpovědný za péči a personál, že ho dobře zaplatí. Nemůžeme mu nadiktovat všechno, co má dělat." 

Teď se počítá jen s navýšením příplatku za práci v třísměnném provozu ze současných 2000 korun v menších a 3000 korun ve fakultních nemocnicích o 5000 korun. 


Na plošné zvýšení platů prý nejsou peníze

Asociace nemocnic v tiskové zprávě tvrdí, že na plošné navýšení platů není dost peněz a proto byly upřednostněny nemocnice a směnné provozy v nich: "Priorita byla dána podpoře celodenní péče, kterou tato lůžková zařízení poskytují a jejíž absence ohrožuje v České republice dostupnost péče."

Že se nebude plošně přidávat zdravotníkům je dokonce výslovnou podmínkou dohody se zdravotními pojišťovnami o proplácení péče v příštím roce. "Zásadní podmínkou realizace dohody však je, že právním předpisem nebudou, paušálně zvýšeny sazby v platových tabulkách, neboť v tomto případě by zdroje zdravotních pojišťoven na takovéto navýšení nestačily a chybějící prostředky by pak musel zajistit stát," uvedla Asociace nemocnic.


Odbory: Neumíme si představit, že premiér nedrží dohody

Odbory na zvýšení trvají, podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové jim je premiér přislíbil. Zvýšení příplatku za směnnost o 5000 korun vítají. "Neumíme si představit, že by se platy nezvýšily lékařům a ostatním zaměstnancům, a to vzhledem k nabídce na trhu práce, kdy ve zdravotnictví chybí téměř všechny profese," uvedla ve vyjádření pro ČTK.

Žitníková už požádala Babiše o další schůzku, příští týden ve středu má o zvyšování mezd podle ní jednat i Rada hospodářské a sociální dohody ČR. "Neumíme si představit, že premiér nedodrží dohody," dodala.

Zdravotníkům se platy zvyšují opakovaně. Loni dostali k platům rovněž deset procent, ve dvou letech předtím pak vždy po pěti procentech mzdy. Přesto na mnoha pozicích nedosahují ani průměrné mzdy.

David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0 Creative Commons


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Začíná Světový týden očkování. Připomíná pokrok, který zahazujeme

Účet za chřipku? Nejméně dvě stovky mrtvých. Horní odhad jsou dva tisíce

Čunkovy plány s nemocnicí za miliardy u kraje narazily. Bojí se zadlužit