Hlavička
Zprávy -
24/02/2021

Babiš: Situace je extrémně vážná. Žádá o nouzový stav, chystá zpřísnění

Česko zřejmě nadlouho žádné uvolnění protiepidemických pravidel nečeká. Vláda naopak chystá jejich zpřísnění, oznámil dnes premiér Babiš. Bude poslance opět žádat o vyhlášení nouzového stavu a připravuje podobný lockdown jako loni při první vlně epidemie.

reklama

reklama

Ta situace je extrémně vážná,“ prohlásil ve svém projevu po dopoledním zasedání vlády Andrej Babiš. Vláda bude dnes mimořádně zasedat i večer, do té doby má ministerstvo zdravotnictví připravit návrhy opatření k zamezení pandemie.


Dál pokračují jednání o dotažení pandemického zákona tak, aby prošel Senátem a byl platný co nejdříve. Podle mínění vlády ale už vyhlášení pandemického stavu nestačí a je nutné se vrátit k nouzovému stavu.

reklama



Musíme zpřísnit, jinak nemocnice čeká katastrofa


Premiér neuvedl konkrétní opatření, která chce vláda s ministerstvem zdravotnictví zavést, ale budou takřka s jistotou přísnější než dosud. „Jsme přesvědčeni, že je potřeba ty opatření změnit, zpřísnit, protože pokud to neuděláme, tak skutečně příští dva tři týdny nás čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví, které funguje na pokraji sil,“ uvedl Babiš.


Nejsou to dobré zprávy, ale je nutné to udělat, protože v opačném případě by nastala v našich nemocnicích totální katastrofa,“ dodal s tím, že na jednotkách intenzivní péče (JIP) je v tuto chvíli hospitalizováno 1 326 pacientů s vážným průběhem nemoci. Taková situace v zemi nebyla ani vloni v listopadu, kdy bylo dosud nejvíce nakažených. Navíc premiér připomněl, že v Česku je kromě britské už i jihoafrická mutace.



Rozvolňování v nedohlednu


Uvolňování protiepidemických opatření, o kterém ještě minulý týden vláda nebo jednotliví ministři uvažovali třeba v případě obchodů nebo škol, je tak v nedohlednu. „Do té doby než naočkujeme, tak je bohužel znovu potřeba se omezit a vydržet toto období než budeme mít naočkovaných tolik našich spoluobčanů, že budeme moci znovu začít uvažovat o rozvolnění,“ řekl k tomu premiér Babiš.


Jak budou nová přísnější opatření vypadat Babiš neřekl, ale připodobnil je těm z první loňské vlny epidemie: „Více méně se vrátíme k opatřením z první vlny nebo z března.“


Na přímý dotaz, co může za to, že Česko dospělo do tak vážné situace, premiér neodpověděl. Sarkasticky pouze odvětil, že to nechá na médiích. Nicméně ve svém předchozím projevu zmiňoval mutaci viru: „Máme tady úplně jinou situaci. Kdysi jsme trasovali a ptali se jestli někdo měl patnáct minut kontakt s někým na vzdálenost méně než 2 metrů, ale to je pryč. Dneska ten vir přeskočí za sekundu.“



Zdravotnictví čekají pekelné dny, přiznal Babiš


Že je situace vážná, zmínil Babiš ve svém vystoupení opakovaně. Někdy ji nazval extrémně vážnou, někdy dramatickou. „1.3. to bude rok od začátku pandemie v České republice a bohužel to vypadá, že právě na výročí ta situace u nás bude absolutně nejhorší za celé období toho traumatického roku, který máme za sebou,“ přiznal Babiš. Obrátil se proto i na veřejnost: „Znovu apeluji na všechny, prosím všechny, aby pochopili, že takovou situaci jsme tady skutečně ještě neměli.“


I kdyby však vláda zavedla okamžitý lockdown země, zdravotnictví to vzhledem k povaze a vlastnostem nákazy ještě několik týdnů nepozná. Naopak necovidoví pacienti to zažívají už nějakou dobu, protože jejich neodkladné zákroky musí počkat. To připustil i premiér. „Ministr zdravotnictví skutečně rozhodl o odložení operací, které se dají odložit a neohrozí ty pacienty. Čekají nás pekelné dny z hlediska zdravotnictví a my proto musíme reagovat, jak reagujeme a dospěli jsme k názoru, že to nemá jiné řešení,“ uvedl Babiš.



Babiš výzvu expertů „40 dní“ dostal. Setká se s nimi


Premiér potvrdil, že dostal včera zveřejněný manifest odborníků Čtyřicet dní pro zdraví lidí i ekonomiky. Více jsme o tom psali v článku Výzva českých elit státu a vládě: Za 40 dní uzdravit lidi i ekonomiku. Experti v něm navrhují totéž, k čemu směřuje vláda – přísnější a tvrdší opatření, která ale zemi rychle vrátí k normálnímu stavu.


S některými signatáři manifestu se Babiš, jak slíbil, setká při jednáních ještě dnes odpoledne. „Budeme o tom diskutovat s těmi experty, my jsme dostali tu výzvu. Samozřejmě je jednoduché něco navrhovat, ale nějaké konkrétní věci tam musí být a tam jsme je úplně nenašli,“ uvedl premiér.



Důraz na testování zaměstnanců


Výzva sice nepřináší konkrétní řešení, ale vládu k nim vybízí. A v některých bodech řešení přinejmenším naznačuje – například testování zaměstnanců, kteří docházejí na společné pracoviště. „Současná omezení soukromého života nestačí k brzdění nejen pokud jsou dodržována stále stejně, ale i pokud by byla dodržována o něco lépe. Postup řešení pandemie proto musí zahrnovat celou společnost, včetně podniků a průmyslu,“ uvádí se ve výzvě Čtyřicet dní pro zdraví lidí i ekonomiky


Na tento bod výzvy pak Babiš navázal a potvrdil, že vláda tímto směrem také uvažuje. „My tvrdě budeme požadovat od zaměstnavatelů, aby dohlédli na to, aby povinně nosili roušky, aby testovali. Dnes jsme se více méně domluvili na motivaci pro samotestování zaměstnanců ve firmách. Budeme na to přispívat, večer to vláda rozhodne. Předpokládá se, že to budou čtyři testy za měsíc v hodnotě asi 60 korun,“ uvedl Babiš.



Otevření škol? Nepřichází v úvahu, řekl Babiš


Školy s jistotou zůstanou zavřené, ačkoliv ministr Robert Plaga ještě minulý týden očekával, že se v březnu otevřou. „Vzhledem k této situaci, než dorazí antigenní testy, to není možné ,“ potvrdil Babiš.


Odmítl ale uvést, kdy by se alespoň někteří žáci mohli do lavic vrátit. „Žádná data nechci říkat. My si něco přejeme, potom to nenastane a jsme logicky obviňováni, že jsme něco slíbili a pak jsme to nesplnili. Zkrátka, není to možné. Určitě nepřichází v úvahu, že by se školy příští středu otevřely,dodal premiér.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CCO







reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama