Hlavička
Kauzy -
07/07/2020

Babiš rozhodl, ministr poslechl: Prémie za covid pro všechny zdravotníky

V koronavirové krizi drželi v chodu zdravotnictví, pečovali o pacienty a riskovali zdraví i život. Teď se zdravotníci konečně dočkají slíbených odměn. Vládě a ministrovi hrozil skandál, protože dosud téměř nic nedostali. Babiš proto rozhodl, že odměny zaplatí stát.

reklama

reklama

Dohodu o prémiích za práci v koronavirové krizi dnes vyjednaly s premiérem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem zdravotnické odbory. Stát na odměny uvolní zhruba deset miliard a rozdělí je mezi všechny zdravotníky, a dokonce i nezdravotnický personál nemocnic. Odměny budou vypočítané podle odpracovaných hodin a podle rizikovosti pracoviště, nejvyšší budou 40 tisíc korun a nejnižší deset tisíc.


Odměny zdravotníkům zařídilo až jednání s Babišem

reklama

Rozhodnutí premiéra není příliš dobrou vizitkou pro ministra Vojtěcha. Ten sice veřejně přislíbil zdravotníkům bohaté odměny, ale když se ukázalo, že nemocnice na ně nedostaly žádné peníze, dával od problému ruce pryč. Tvrdil, že peněz je dost a odpovědnost za spravedlivé odměny mají nemocnice. Také odmítal ocenit zdravotníky plošně.

Jako jedni z prvních se přímo Babišovi a Vojtěchovi ozvali dopisem lékaři Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Upozornili na to, že i když pracovali v první linii s nakaženými, na výplatních páskách našli jen zanedbatelné částky. Nemocnice to odůvodnila tím, že žádné peníze na mimořádné odměny nedostala. Podobně to vypadalo jinde v Česku, více jsme o tom psali v článku Odměny za rizikovou práci s nakaženými? Slibovali stovky, je z toho 35 korun.


Ministerstvo odpovědnost za odměny házelo na nemocnice

Vysoké odměny za náročnou práci a nasazení přitom zdravotníkům ještě v průběhu krize a nouzového stavu slibovali na mimořádných tiskových konferencích jak Vojtěch, tak Babiš. Nakonec ale zůstalo jen u slov. 

Vojtěch přitom přislíbil zdravotníkům prémie mezi 100 až 500 korunami za hodinu práce, u odběrových týmů dokonce sazbu 1 500 korun. Vydal to jako rámcový pokyn všem ředitelům fakultních nemocnic pod Ministerstvem zdravotnictví. Jenže pokyn nedoprovodil žádnými penězi navíc, a tak ani velké nemocnice na odměny zpravidla neměly. Někde je nevyplácely vůbec, jinde ve směšných částkách. 

Přesto ještě koncem května odpovídalo ministerstvo na stížnosti, jako by se vzdávalo odpovědnosti – nemocnice podle něj na odměny mají peněz dost a jejich spravedlivé rozdělení je úkolem vedení nemocnic.


Nevyplacené odměny? Vyměňte ministra

Tristní situace zdravotníků vynikala tím spíš, že vláda ještě před nimi odměnila plošně hasiče, policisty, vojáky, záchranáře a pracovníky sociálních zařízení. Uvolnila na to peníze přímo ze státního rozpočtu. Jen zdravotníkům se prémií nedostalo, přestože stáli v první linii a patří podle statistik k profesi s nejvíce nakaženými.

Navzdory tomu, že ministerstvo odpovědnost za odměny zdravotníkům vytrvale odmítalo, situace už přerůstala ve skandál a mířila na ministra Vojtěcha. K jeho odvolání kvůli nevyplaceným odměnám nepřímo vyzval dokonce vicepremiér a kolega z vlády Jan Hamáček. „To asi nevypovídá o tom, že je tam všechno v pořádku,“ řekl Hamáček s tím, že výměna ministra by byla namístě. Více v článku Výměna ministra Vojtěcha je namístě, řekl Hamáček. I kvůli odměnám.


Odbory: Je to arogance ministra

Do věci se vložily také zdravotnické odbory, které na problémy s odměnami upozorňovaly ministra už od dubna. „Koronavirus jsme zvládli díky zdravotníkům, a teď přitom musíme řešit, jestli za to vůbec dostanou odměny. Když je navíc všichni ostatní, od hasičů přes policajty, záchranáře po vojáky, už dostali. Ministr si k tomu na barák vyvěsí transparent, že děkuje zdravotníkům... Tolik arogance bych si k lidem, které budu ještě potřebovat, nedovolil. Ne ze strachu, prostě už jenom tak, lidsky,“ řekl Našemu zdravotnictví předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Když se ukázalo, že ministr prémie zdravotníkům nezajistí, odbory si vyjednaly jednání přímo s premiérem Babišem. Ještě předtím, než se odbory s premiérem dohodly, varoval šéf odborů Engel před odmítnutím dohody.

„Jestli se teď premiér na ty odměny zdravotníků vykašle, nikdo se pak nemůže divit, že příště se lékaři a sestry radši hodí marod. Nebo se doma budou za ošetřovné starat o svoje děti, než aby je dávali k babičkám a nastavovali v nemocnici svoji kůži. Po téhle zkušenosti by je nikdo nemohl odsoudit. Já jsem si cenil toho počátečního přístupu vlády ke zdravotníkům. Jestli se ale teď máme dohadovat jako na trhu, dáte, nedáte, tomu ano, tomu ne, tak to mě hluboce uráží,“ prohlásil Engel.


Odměny budou pro všechny

Nakonec dnes premiér přistoupil na to, že peníze na odměny uvolní vláda přímo z rozpočtu, jako to udělala u jiných profesí. Vojtěchovi Babiš uložil, aby do konce července zpracoval podklady pro tuto dotaci. A to nejen pro zdravotníky v první linii, ale pro všechny, kteří v době krize pracovali.

„Všichni zdravotníci, kteří byli v nemocnicích a pracovali, si zaslouží odměny. Nechci, aby měli někteří z nich po těch náročných měsících pocit nespravedlnosti. Proto jsme se shodli s odbory, že @adamvojtechano připraví do 31. 7. dotační titul tak, aby šly odměny všem,“ uvedl dnes k dohodě na Twitteru premiér Babiš.


Na odměny půjde zhruba deset miliard

Premiér zatím odhaduje, že to bude stát deset miliard korun. To ovšem vrhá do zcela jiného světla původní tvrzení Ministerstva zdravotnictví, že peněz na odměny mají nemocnice dost a mají si s nimi poradit samy.

Že jde patrně pro ministra Vojtěcha o citlivé téma a nepříjemnou prohru, ilustruje fakt, že o tak významné věci Ministerstvo zdravotnictví na svém webu vůbec neinformovalo, ačkoli jinak zveřejňuje i několik tiskových zpráv denně.


Prémie zdravotníkům jen se schváleným státním rozpočtem

Lékaři a sestry tedy dosáhli svého. Jejich odbory nakonec vyjednaly odměny nejen pro všechny zdravotníky, což Vojtěch odmítal, ale prémie dostane i nezdravotnický personál, který v nemocnicích čelil stejnému riziku.

Peníze se navíc budou rozdělovat podle spravedlivého klíče. „Všechno bude záležet na tom, kolik hodin zaměstnanci v jednotlivých nemocnicích odpracovali,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Navíc se odměny budou lišit podle rizikovosti pracoviště. Lidé, kteří se starali přímo o nakažené pacienty, dostanou 40 tisíc korun. Zaměstnanci, kteří ošetřovali pacienty, aniž věděli, zda jsou nakažení, nebo ne, by měli mít nárok na odměnu maximálně 30 tisíc korun, ostatní by pak měli obdržet maximálně deset tisíc korun.

Ačkoliv dohodu posvětil premiér Babiš i ministr Vojtěch, existuje ještě jedna podmínka jejího naplnění. Ministryně financí Alena Schillerová podotkla, že poslanci musí schválit novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok. Ta zvyšuje plánovaný schodek o 500 miliard.


David Garkisch

Foto: Alberto Giuliani, CC 4.0; Twitter


reklama

reklama

reklama

reklama