Hlavička
07/04/2021

Babiš odvolal ministra Blatného. Podle prezidenta Zemana škodil Česku

Ministr Jan Blatný skončil ve funkci. Dnes ho odvolal premiér Andrej Babiš. Sám Blatný to z jeho strany považuje za politické rozhodnutí. Novým ministrem zdravotnictví vzápětí prezident Miloš Zeman jmenoval dosavadního ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera.

reklama

reklama

Za odvoláním Blatného je z největší pravděpodobností jeho odpor vůči neschválené a neprověřené ruské vakcíně Sputnik V. Její nákup dlouhodobě prosazuje právě prezident Zeman, jehož tlak patrně přesvědčil premiéra Babiše, aby ministra odvolal. Zeman při uvedení nového ministra zdravotnictví do funkce uvedl, že odmítáním vakcíny Blatný škodil České republice.


reklama


Zeman: Blatný blokoval shánění vakcín


Interpetace důvodů, proč byl Blatný odvolán, se liší – Babiš například popřel, že by šlo o politické rozhodnutí nebo že by za tím stála ruská vakcína Sputnik V. Většina politiků či komentátorů se přesto shoduje právě na tomto důvodu. A zjevně premiérovi stál i za to, aby ho výslovně popřel, prezidentovi naopak, aby ho zmínil.


Zeman při jmenování nového ministra Petra Arenbergera upozornil, že sám poslal žádosti o vakcíny do Ruska, Číny a Izraele. „Bohužel, váš předchůdce (Blatný) a ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv (Irena Storová) bohužel tento proces blokovali. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem vystupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají,“ uvedl dnes Miloš Zeman.


Blatný: Svědomí mám čisté


Ministr přijal své odvolání navenek celkem klidně. Dozvěděl se o něm včera večer, když si ho na Úřad vlády zavolal premiér Babiš. „Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval se vždy na podkladě odborných dat a analýz,“ řekl novinářům Jan Blatný. „Rozhovor, který jsme měli, byl o vzájemné možnosti spolupráce a politických otázkách. Dál se vyjadřovat nechci,“ dodal.


Babiš ministry zdravotnictví mění překvapivě často. Petr Arenberger je už čtvrtý v této vládě a sám Blatný do funkce nastoupil před pěti měsíci. Podle něj lze ale rozhodnutí premiéra vnímat i jako signál, že jsme u pandemie covidu-19 „z nejhoršího venku“.


K tomu, jestli za odvoláním není tlak prezidenta, se Blatný vyjadřovat nechtěl. Faktem ale je, že Zeman před měsícem o odvolání ministra zdravotnictví veřejně mluvil. Stálo za tím právě to, že Blatný odmítal neschválenou ruskou vakcínu.
Pusťte hyeny, zahájil ceremoniál prezident


Prezident Zeman dnes odpoledne na žádost premiéra Babiše zároveň jmenoval novým ministrem zdravotnictví lékaře a dermatologa Petra Arenebergera (62), ředitele pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.


Prezident Zeman se – jak se ukázalo později – postaral krátce před jmenováním ministra o menší skandál. Novináři nesměli sledovat Zemanův příchod do sálu a přítomné kamery musely být opatřené krytkou objektivu nebo namířené do stropu. Kamera TV Nova ovšem na zvukový záznam zachytila, jak prezident celý ceremoniál započal, když prohlásil po usazení do křesla na adresu novinářů: „Pozvěte hyeny.“


Ačkoli i nový ministr si chce u Sputniku V. počkat na schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA), je vůči ruské vakcíně vstřícnější než ministr Blatný, který ji odmítal. Arenberger řekl, že se bude snažit pro Česko získat registrované vakcíny. „Pokud bude nějaká příležitost v horizontu typu klinického zkoušení léků, tak se o to určitě budeme zajímat. Ale to je ještě předčasné,“ naznačil možnost, jak dostat ruskou vakcínu do země.David Garkisch


Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

reklama

reklama

reklama

reklama