Hlavička
23/10/2020

Babiš končí s ministrem Prymulou. Má odstoupit, nebo ho odvolá

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve vládě i ve své funkci nečekaně končí. Premiér Babiš buď očekává jeho rezignaci, nebo ho odvolá, oznámil dnes dopoledne. Prymulovi zlomila vaz jeho včerejší schůzka s poslancem ANO Faltýnkem. Sešli se spolu v pražské restauraci a bez roušek.

reklama

reklama

Středeční večerní schůzku Romana Prymuly s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem fotografiemi dokumentoval deník Blesk. Oba muži se sešli v luxusní restauraci na pražském Vyšehradě, a to přesto, že restaurace by nařízením vlády a ministra zdravotnictví měly mít zavřeno. Fotoreportér navíc zachytil, že Prymula i Faltýnek z restaurace odcházeli bez nasazených roušek.


Ať odstoupí, nebo ho odvolám

Zveřejnění reportáže bude ministra Prymulu takřka obratem stát jeho funkci. Faltýnek patrně přijde o post druhého muže strany ANO. Tak to alespoň dopoledne oznámil premiér Babiš. „To, co se stalo dneska, je absolutní katastrofa. Nechápu, když my požadujeme po lidech, aby dodržovali nařízení (…) tak musíme jít příkladem. Taková chyba se nedá omluvit,“ prohlásil v reakci Andrej Babiš.

Ten Prymulu zároveň požádal o rezignaci. Pokud tak neučiní sám, Babiš je připravený ho odvolat. „Takováto věc je absolutně neomluvitelná. Z toho důvodu jsem pořádal pana ministra o rezignaci. V případě, jestli nerezignuje sám, tak ho odvolám,“ překvapivě oznámil premiér.


Prymula: Neodstoupím, nic jsem neporušil

Prymula odpoledne oznámil, že se funkce nevzdá, protože se ničeho nedopustil. Tvrdí, že se nescházel v restauraci, ale v soukromých prostorách a roušku měl při příjezdu na místo, při jednání s Faltýnkem a později si ji nasadil i v autě s řidičem, který ho vezl pryč. Celé prohlášení ministra zdravotnictví si přečtěte v článku Nic jsem neporušil, rezignovat nebudu, vzkázal Prymula veřejnosti i Babišovi.

I přes tuto obhajobu bude incident patrně stát Prymulu místo ministra. A poslance Faltýnka pak post místopředsedy strany. „Požádal jsem pana ministra o rezignaci, jinak ho odvolám. Faltýnka jsem požádal o rezignaci na pozici prvního místopředsedy ANO. Mrzí mě to, omlouvám se všem. Naše vláda si nemůže dovolit ztratit další důvěru. Ministr zdravotnictví by měl jít příkladem. Taková věc je absolutně neomluvitelná,“ rezolutně prohlásil Andrej Babiš.

Ačkoliv Prymula odmítá odstoupit, připustil, že může být odvolán. Premiér to patrně má v plánu, protože se už sešel s prezidentem Milošem Zemanem a navrhl mu nového ministra zdravotnictví. Toho prezident přijme v úterý a Babiš by ho rád uvedl do úřadu příští čtvrtek.
reklama

reklama

reklama

reklama

reklama