Hlavička
Kauzy -
19/05/2018

Zdravotnictví potřebuje poplatky a spoluúčast pacientů. Vláda to odepsala

Dvě základní věci mohly přilepšit a pomoci českému zdravotnictví. Znovuzavedení poplatků ve zdravotnictví a spoluúčast pacienta. Ani jedna z obou věcí nebude v druhé vládě Andreje Babiše a ČSSD s podporou komunistů možná. Navzdory radám expertů z domova i zahraničí.

reklama

reklama

České zdravotnictví poskytuje – zjednodušeně řečeno – západní péči za východní ceny. Oproti jiným evropským zemím je silně podfinancované. Na současné úrovni ho drží především úspory na lidské práci lékařů, sester a dalšího personálu. Více například v článku Lékaři porušují zákon, slouží stovky hodin přesčasů, upozornil Pafko. Jistý recept přitom existuje. Je jím spoluúčast pacientů, která by do systému přinesla tolik nutné peníze navíc.

Tento fakt si uvědomujeme už i doma v Česku. Měla ho a vlastně dosud má v programu první vláda v demisi Andreje Babiše. Zajímavé je, že druhá Babišova vláda, která vzniká spolu se sociálními demokraty a s podporou komunistů, už spoluúčast pacientů v tichosti z návrhu svého programu vyškrtla.


reklama

Spoluúčast pacientů zatrhla Babišovi buď ČSSD, nebo KSČM. Nebo obě 

Srovnání programového prohlášení vlády v demisi a nové chystané vlády ukazuje mnohem víc kompromisů, které muselo ANO udělat vůči ČSSD. Některé jsou rovněž úlitbou KSČM, jejíž podporu nová vláda nezbytně potřebuje.

I ve zdravotnictví muselo ANO obětovat mnohé, jak dokládá návrh programového prohlášení vlády „druhého pokusu“ Andreje Babiše. Vyniká hlavně zvrat v otázce spoluúčasti pacientů.


Z příslibu ANO je veletočem obrácený slib: žádná spoluúčast!

Dosud Babišova vláda v demisi ve svém programovém prohlášení slibovala doslova: „Otevřeme diskuzi o možnostech zavedení připojištění na služby nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.“

Z příslibu se po jednáních s ČSSD a KSČM stal naprostý opak: doslovný slib, že spoluúčast pacientů bude v nejbližší budoucnosti nemožná: „Posílíme transparentnost zdravotnictví a postavení pacientů v celém systému, přitom však nezvýšíme jejich spoluúčast.“

To, že Babišova vláda spoluúčast původně slibovala, prosadila Česká lékařská komora. Ta na nutnost, aby se na své léčbě a péči pacienti v Česku více spolupodíleli, upozorňuje už roky. V rozhovoru, který na svém webu zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví, to loni v prosinci uznal také ministr Adam Vojtěch: „Spoluúčast pacientů je v České republice jedna z nejnižších v porovnání s rozvinutými zeměmi. Pacienti u nás doplácejí na léky, zdravotní pomůcky a u zubaře. Zdravotní péče jako taková, a to ambulantní i lůžková, je z pohledu pacientů prakticky zdarma, i když reálně samozřejmě stojí ročně stovky miliard korun z veřejného zdravotního pojištění.“

Teď ale ANO ustoupilo sociálním demokratům a komunistům a zavázalo se, že o spoluúčasti pacientů nepadne v chystané vládě nikdy ani slovo.


MMF doporučuje Česku: Zaveďte spoluúčast, obnovte poplatky u lékaře

Není to ale jediná špatná zpráva pro zdravotnictví. V kabinetu ANO a ČSSD podporovaném KSČM není šance, aby se začalo uvažovat o znovuzavedení poplatků u lékaře, tedy také jisté spoluúčasti pacientů. To je přitom výslovně jedno z doporučení čtveřice ekonomů Mezinárodního měnového fondu, kteří v Praze na své každoroční misi hodnotili českou hospodářskou politiku. 

Upozorňují, že Česko bude stále více čelit tlaku stárnoucí populace na zdravotnictví. Za hospodárné považují znovuzavedení poplatků u lékaře. Paradoxně je ve své zprávě označují za „spoluúčast pacienta“, kterou nová vláda rovnou odmítá, i kdyby šlo jen o symbolický poplatek u lékaře. „Opětovné zavedení spoluúčasti by například odrazilo nadměrnou spotřebu zdrojů zdravotní péče,“ výslovně doporučují Česku ekonomové MMF ve své zprávě.

Regulační poplatky u lékaře byly v Česku zavedeny od 1. ledna 2008 ministrem zdravotnictví ODS Tomášem Julínkem. Vytrvaly až do konce roku 2014, kdy sociální demokraté naplnili slib, který jim vyhrál krajské a senátní volby, a poplatky zrušili. I proto je nepravděpodobné, že by se k nim nová vláda s ČSSD, byť jen v úvahách, vrátila. Od té doby zůstává jen poplatek 90 korun za návštěvu lékařské nebo zubní pohotovosti.

Statistiky přitom ukázaly, že regulační poplatky fungovaly. I když šlo ve většině případů o symbolických třicet korun za návštěvu lékaře, frekvence návštěv pacientů hned mírně poklesla. 

David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0 Public Domain


reklama

reklama

reklama

reklama