Hlavička
Kauzy -
14/12/2017

Zákaz kouření čelí útokům. Přitom už asi snižuje počet infarktů

Lékaři a odborníky takřka vymodlený a po mnoha letech náročně vybojovaný zákaz kouření v restauracích, nemá ještě vyhráno. Neúspěšně ho zkusila torpédovat skupina senátorů a čelí i ústavní stížnosti. Přitom se předběžně ukazuje, že pomohl snížit počet infarktů.

reklama

reklama

Na konečné hodnocení dopadů zákona, který od letošního června zakázal kouření ve všech restauracích, hospodách a barech, je ještě brzy. Ideálně bude nutné počkat až na meziroční srovnání. Předběžná data ale už naznačují, že i v Česku se po zákazu odehrálo to, co i v jiných zemích - okamžitě poklesl počet infarktů.

Zatím na to ukazují data ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Počet hospitalizací pacientů s akutními srdečními příhodami (většina z nich jsou infarkty) tam je za období červen-září zhruba o deset procent nižší než loni. \""Uvidíme, jestli se příští rok potvrdí, že hospitalizace poklesy o deset procent. Ale myslím si, že to tak bude,\"" domnívá se předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.


reklama

Dlouhé prsty tabákové lobby?

Není důvod, proč by se i v Česku neměly potvrdit zkušenosti ze zahraničí. Cévy jsou velmi citlivé na toxické látky tabákového kouře a je prokázáno, že už několik minut v zakouřeném prostředí způsobí prokazatelné cévní změny. Kouření zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu u lidí do 60 let až pětinásobně. Proto také v zemích, kde je veřejné vnitřní prostředí nekuřácké, klesl po zavedení takového zákona počet akutních srdečních příhod vždy o několik procent. Zejména mezi mladými lidmi a nekuřáky. Podle metaanalýzy 18 studií je pokles srdečních infarktů v průměru 13 procent, v některých zemích ale až 19 procent.

Přesto zákon, který platí jen o málo déle než půl roku, čelí už za tak krátkou dobu masivní \""protiofenzívě\"". Zatím hlavně v Senátu. Tam se dostala petice s 23 000 podpisy, která žádala zrušení zákazu kouřit v restauracích. Nejprve ji poměrně překvapivě podpořil senátní výbor pro lidská práva. \""Chci věřit, že to nesouvisí s tím, že jeho předseda nastoupil do Senátu přímo z pozice tiskového mluvčího British American Tobacco,\"" komentovala závěr výboru Eva Králíková. 

Pak se o změnu zákona strhla několikahodinová bitva, která ale dopadla ve prospěch zákazu. Senátoři nedoporučili žádnou změnu ani zmírnění zákazu kouřit v restauracích.


Potopí zákaz kouření noví poslanci?

Jenže je otázka, jestli podobné nápady neuspějí u nových poslanců ve Sněmovně. Anketa České televize ukázala, že skoro stovka poslanců je nakloněna zmírnění zákazu a třeba zavedení kuřáren v restauracích. Jsou to hlavně poslanci ODS, Pirátů a SPD, tedy většinou ti, kteří při schvalování zákazu ve Sněmovně ještě neseděli.

Lékaři ale poslance před rušením nebo zmírňováním zákona varují. \""Dříve než po roce nemůžeme dopady zákona hodnotit a to ani ekonomické, ani zdravotní, i když předběžné výsledky naznačují v obou směrech pozitivní vývoj. Bojí se zákonodárci, že se prokáže pozitivní dopad zákona jak na příjmy pohostinství, tak na snížení akutních srdečních příhod? Dříve než po roce validní čísla mít nemůžeme a proto by poslanci a senátoři neměli plýtvat svým drahým časem na revizi něčeho, co právě schválili. Věřím, že vědí, co dělají,“ vzkázal jim  například profesor Pavel Pafko.

\""Tuhý boj to je a bude - především ze strany tabákového průmyslu. Už teď v souvislosti se zákonem pětina kuřáků uvažuje o tom, že přestane kouřit nebo kouření omezí. To musí být pro tabákový průmysl alarmující zpráva,\"" naznačuje Eva Králíková, kdo má na zrušení zákazu největší zájem.


Ženy už namísto rakoviny prsu zabíjí víc rakovina plic

Čísla přitom dokazují, že Češi na tom nejsou s touto závislostí  nijak zvlášť dobře. Dlouhodobě roste hlavně počet kuřaček. A má to na ně zničující dopady. Takové, že dokonce změnily pořadí v druhu rakoviny, na kterou ženy umírají. \""Během 22 let od roku 1994 do roku 2015 se v České republice proměnilo pořadí nejčastějších zhoubných novotvarů u žen,\"" potvrdil Miroslav Zvolský z Ústavu zdravotních informací a statistiky.

Stejně jako dlouhodobě roste počet kuřaček, zvyšuje se dlouhodobě i počet rakoviny průdušnice a plic. Zatímco kdysi byla pro ženy metlou rakovina prsu, už před několika lety ji posunula rakovina plic až na třetí místo za rakovinu konečníku. A například v roce 2015 na rakovinu plic v Česku zemřelo 1693 žen. \""Vzhledem k pokračujícímu růstu nových případů pak bude tento trend dále pokračovat,\"" varoval Miroslav Zvolský. Riziko vzniku zhoubného novotvaru plic je u žen kuřaček devatenáctkrát vyšší než u nekuřaček a aktivní kouření způsobuje 79 procent případů zhoubných novotvarů plic u žen.


Petice za zákaz kouření měla mnohem větší podporu

Petice proti zákazu kouření v restauracích, kterou se minulý týden Senát zabýval, vypadá s tisícovkami podpisů úctyhodně. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně ale připomíná, že podobná petice za zákaz kouření před deseti lety nasbírala minimálně dvojnásobek podpisů.

\""Udivil nás velký mediální prostor, věnovaný petici za zrušení vnitřního nekuřáckého veřejného prostředí, která má údajně přes 50 000 podpisů. V roce 2007 a 2008 jsme předali v Parlamentu ČR petici ZA nekuřácké veřejné prostory s více než 120 000 podpisy, kterou spontánně zorganizoval pan Lukáš Nádvorník. Byla to jedna z největších petičních akcí u nás a podobné mediální pozornosti se nedočkala. Že by to česká tabáková lobby stále nevzdala?\"" ptá se Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.

David Garkisch


reklama

reklama


reklama

reklama