Hlavička
Rady a tipy -
03/01/2018

Velké změny: Otcovská, ošetřovné a více peněz při nemoci

Rok 2018 přinese několik změn týkajících se našeho zdraví i peněz. Zavádí se otcovská dovolená, aby mohli tatínkové po porodu zůstat s dítětem. Lidé pečující doma o své blízké dostanou ošetřovné. I nemocenská od jednoho měsíce nemoci mírně vzroste.

reklama

reklama

Hned dvě výrazné změny letos přináší nemocenské pojištění. Ta první se týká nastávajících tatínků - od 1. února mohou vůbec poprvé požádat o tzv. otcovskou. Je to úplně nová dávka \""otcovské poporodní péče\"", která má mužům zajistit, aby v prvních týdnech mohli zůstat s miminkem po porodu doma. (Obě dávky si můžete spočítat zde na kalkulačce pro výpočet dávek v roce 2018)


Nová \""otcovská\"" vychází vstříc mužům

reklama

Novopečení tatínkové budou mít k dispozici jeden týden, resp. 7 dní. Budou si je muset vybrat vcelku někdy během prvních šesti týdnů od porodu jejich potomka. Během té doby budou pobírat 70 procent tzv. redukovaného denního vyměřovacího základu. I kdyby se narodila dvojčata či vícerčata, má tatínek nárok pouze na jeden týden placeného volna.

Zákon platí sice až od února, ale vztahuje se zpětně na všechny porody už od 21. prosince. A nejen na porody. Nárok na otcovskou má i otec, který převzal do náhradní péče dítě mladší sedmi let.


Babička si zlomila nohu? Nový nárok na \""dlouhodobé ošetřovné\""

Od června pak změna zákona potěší ty, kdo doma budou pečovat o nemocného blízkého nebo člena domácnosti. Má to několik podmínek. Nemocný musí předtím strávit alespoň 7 dnů v nemocnici a po propuštění bude potřebovat nejméně 30 dní celodenní péče. V ošetřování se přitom může střídat více lidí.

Toto tzv. dlouhodobé ošetřovné se bude vyplácet nejdéle po dobu 90 dnů. Týká se buď manželů nebo registrovaných partnerů a přímých příbuzných nebo sourozenců, tchyně, tchána, snachy, zetě, neteře, synovce, tety a strýce. Ti nemusí s nemocným nutně bydlet v jedné domácnosti. Ostatní, kteří by chtěli za péči o nemocného čerpat ošetřovné, musí mít s nemocným shodné místo trvalého pobytu.


Více peněz při delší nemoci

Vyšší nemocenská je další dobrá zpráva pro letošní rok. Zvyšuje se každému, kdo bude nemocný déle než jeden, resp. dva měsíce. Výši své nemocenské si můžete spočítat na kalkulačce výpočtu dávek v roce 2018 ministerstva práce a sociálních věcí.

Pro zdravotníky a všechny členy integrovaného záchranného systému (včetně dobrovolných hasičů) je potěšující i to, že se pro ně zvyšují sazby nemocenské, pokud se například zraní nebo na ně bude vyhlášena karanténa při plnění jejich povinností.


Povinné elektronické recepty: Osud nejistý

Další změnou, kterou většina nemocných zaregistruje, je elektronický recept. Od počátku roku je jejich vydávání povinné. A stejně tak je musí přijmout i pacienti. Zavádění eReceptu ale kulhá. V tuto chvíli ještě Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) do systému nestihl připojit asi osm tisíc lékařů, kteří si podali přihlášku.

Někteří z lékařů navíc nebudou eRecepty vydávat z principu, k čemuž jim vyšlo vstříc ministerstvo zdravotnictví. Jeho nový šéf Adam Vojtěch  přislíbil, že i když systém stále zůstává pro lékaře povinný, nebudou za vydávání klasických receptů celý rok pokutováni.

Pokud vás zajímá, jak zacházet s elektronickým receptem a proč je lepší papírový kód než SMS či email, čtěte o této zásadní změně v článku: Po lékaři chtějte eRecept vytištěný na papíře, vyzývají lékárníci pacienty

Zda zůstane elektronický recept povinný, není ještě jisté. Systému chybí zásadní slibované funkce (přehled nad užívanými léky a jejich vzájemnými reakcemi) a senátoři navíc schválili novelu, která by v případě úspěchu eRecept odsunula nejméně o dva roky. Více například zde: Senát vyslyšel lékaře! Chce odklad povinného eReceptu o dva roky

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama