Hlavička
Zprávy -
08/02/2018

Senát znovu škrtá čínské léčitele z řad zdravotníků a lékařů

Jde zatím jen o další z mnoha složitých kroků při vzniku nebo úpravě zákonů. Nicméně se potvrzuje, že Senát odmítá pronikání čínského lidového léčitelství mezi vědeckou medicínu. Chce v dalším kroku vyřadit tyto léčitele z řad zdravotníků, kam už ze zákona půl roku patří.

reklama

reklama

Senát tento týden udělal další krok, kterým se snaží \""opravit\"" zákon, který senátoři už jednou schválili. V polovině loňského roku povýšili čínští léčitelé oficiálně mezi české zdravotnické profese. 

Stalo se tak přijetím jiného zákona, který se primárně týkal vzdělávání zdravotních sester. Povýšení čínských lékařů mezi zdravotníky bylo přílepkem tohoto zákona. A protože hrozily problémy se služebním zařazením zdravotních sester, přílepek tehdy senátoři schválil jako nutné zlo.


reklama

I senátní výbor se postavil proti čínskému léčitelství

Pak ale začali senátorka Alena Dernerová (SD-SN) a senátor Vladimír Plaček (ČSSD) pracovat na novele, která by čínské léčitele opět z řad zdravotnických profesí vyřadila. Teď se novelou zabýval senátní zdravotnický výbor a doporučil ji plénu ke schválení. O jejím dalším osudu se bude rozhodovat asi v půlce února.

\""Taky bychom se mohli dočkat toho, že tu bude chtít mít někdo tibetskou medicínu, ajurvédu a cokoli jiného. Už když jsme schvalovali ten zákon, tak jsme měli k dispozici negativní stanovisko šesti děkanů šesti lékařských fakult, kteří říkají, že nechtějí, aby tyto obory byly studovány na lékařských fakultách,\"" upozorňovala už dříve kolegy senátorka Dernerová.

Kromě toho se proti povyšování čínského léčitelství na úroveň moderní medicíny staví setrvale Česká lékařská komora, Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně a řada vědců či lékařů.


Klinika musí pryč z areálu nemocnice, řekl ministr

Další rána čínské medicíně v Česku přišla v lednu od ministerstva zdravotnictví. Nový ministr Adam Vojtěch (ANO, v demisi) oznámil, že chce kritizovaný projekt kliniky tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Kríálové přesunout.

Klinika sice má všechna povolení, ale ministr Vojtěch vyslyšel kritiku lékařů a odborné veřejnosti a nechce čínské léčitele spojovat s hradeckou moderní nemocnicí. \""Centrum se nebude stavět uvnitř areálu fakultní nemocnice,\"" oznámil. Další  detaily najdete v článku Plánovaná čínská klinika má potíže. Ministr ji chce vyhodit z areálu nemocnice


Stavba kliniky se stále posouvá

Klinika je společným projektem kontroverzní čínské společnosti CEFC a hradecké nemocnice. Má stát 300 milionů, přičemž 270 milionů z této částky zaplatí čínská strana. Nemocnice pak bude hradit provoz kliniky, přispívat na platy čínských léčitelů a nese také případná rizika a ztráty.

Vůbec první termín, kdy se měla začít klinika tradiční čínské medicíny stavět, bylo září 2016. Dalším byl loňský prosinec, pak začátek letošního roku. V hradecké nemocnici už ale přes dva roky funguje ambulance čínského léčitelství. 

David Garkisch

Foto: Creative Commons license 2.0, Kristoffer Trolle


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama