Hlavička
Zprávy -
12/12/2017

Použití taseru v nemocnici bylo v pořádku, řekl soud. Pacient zemřel

Na úmrtí agresivního schizofrenika, kterého zabil zásah policejním taserem v olomoucké nemocnici, nenese nikdo vinu. Rozhodl tak Ústavní soud, který zamítl stížnost pozůstalých. K úmrtí podle soudců vedl souběh okolností, které nebylo možné předvídat.

reklama

reklama

Tragická událost se odehrála v listopadu před dvěma lety ve Fakultní nemocnici Olomouc. Na kliniku psychiatrie tam dovezli velmi agresivního schizofrenika. Už při převozu napadl zdravotníka a jeho stav se nezlepšil ani v nemocnici. Naopak se přes noc ještě zhoršil.

Následující ráno začal muž i přes uklidňující léky znovu stupňovat svou agresivitu. \""Demoloval vybavení kliniky a zranil sanitáře, který se jej pokoušel uklidnit. Ani členům ostrahy Fakultní nemocnice Olomouc se pak nepodařilo muže zpacifikovat, přivolali jsme tedy na pomoc policii,\"" popsal tehdy mluvčí nemocnice Egon Havrlant.


reklama

Po zásahu muž žil, zemřel ale krátce po něm

Následujícími událostmi se zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). I ta ale konstatovala, že policisté postupovali správně. Nezvladatelného muže zasáhli taserem, elektrickým paralyzérem, a zneškodnili ho. V tu chvíli ještě žil a podrobil se i lékařskému vyšetření, ale krátce nato zemřel.

S tím, že by za jeho smrt neměl nikdo nést vinu a odpovědnost, se pozůstalí nesmířili a podali stížnost k Ústavnímu soudu. Domnívali se, že státní zastupitelství nebo policie porušily zákon nebo zneužily svých kompetencí. Stížnost ale ústavní soudci zamítli, jak zjistila Česká televize z databáze Ústavního soudu.


Ústavní soud: Šlo o souběh nepředvídatelných okolností

Ve svém odůvodnění soud uznal pochopení pro emoce rodiny zemřelého a konstatoval, že ani psychicky nemocný muž za své chování nenesl odpovědnost: \""Je zcela pochopitelné, že pro stěžovatelku a celou rodinu poškozeného není snadné přijmout ztrátu blízké osoby. Neblahý a nezaviněný zdravotní stav poškozeného vedl k tomu, že se u něj projevil atak nemoci, který nebyl schopen ovládat, kontrolovat, ani se mu účinně bránit. Poškozený se v důsledku toho stal agresivním a svoji agresivitu směřoval proti svému okolí.\"" 

Přesto ale soudci nezjistili žádné pochybení na straně lékařů, zdravotníků, ochranky nemocnice či zasahujících policistů. \""K úmrtí poškozeného vedl souběh celé řady relativně bezvýznamných okolností, které nebylo možné predikovat, ale za které není současně možné nikoho vinit,“ uvedl Ústavní soud. Nezjistil, že by státní zastupitelství či policie porušily zákon nebo zneužily své kompetence. Stížnost proto odmítl jako zjevně neopodstatněnou.


Taser životy šetří, ale občas někdo zemře

Taser je paradoxně užíván jako nesmrtící zbraň založená na principu elektrického šoku. V drtivé většině případů skutečně zasaženému člověku nijak neublíží, ale zneškodní ho, takže ve výsledku taser šetří životy. Přesto se ve výjimečných případech stává, že člověk zasažený elektrickým šokem zemře.

Zásah taserem se nepodobá klasickému úrazu elektrickým proudem. Taser vydává vysoké napětí (mezi 400 až 50 000 voltů), ale nízký proud. Využívá při zásahu pulsy přibližně stejné, jako jsou nervové vzruchy v lidském mozku. Impuls by neměl narušit činnost srdce, protože ochromuje pouze příčně pruhované svalstvo. Ve výsledku tedy zasažený člověk zůstává při vědomí, vnímá okolí, ale není schopen ovládat své tělo. 


Taser zneškodnil i schizofreničku s nožem ve Žďáru

Zatímco běžný elektrický paralyzér se používá na kontaktní vzdálenost, taser vystřeluje dvě elektrody na dlouhých tenkých drátcích. Poprvé ho začali používat policisté v Los Angeles v roce 1991. U české policie ho směly nejprve používat jen zásahové jednotky, ochranná služba a cizinecká policie na letištích. První zásah s taserem si policisté připsali v roce 2008, kdy při zatčení pacifikovali hledaného recidivistu, který mohl být ozbrojený.

Od roku 2009, kdy jeho použití schválil zákon, už může taserem střílet každý policista, který je k tomu vycvičený. Například v roce 2014 s ním tak policisté zneškodnili schizofreničku, která ve škole ve Žďáru nad Sázavou napadla studenty a jednoho z nich zabila. Tentýž rok ho policie v Praze použila na agresivního japonského turistu, který posprejoval Národní divadlo. A o dva roky později pomohl zneškodnit pomateného cizince, který ze střechy budovy v Praze házel cihly po kolemjdoucích.

David Garkisch
Foto: U.S. Air Force


reklama

reklama

reklama

reklama