Hlavička
Rady a tipy -
26/07/2018

Polibek či kýchnutí a máte smrtícího meningokoka. Jak se chránit?

Meningokok je nebezpečná bakterie, která s námi hraje cosi jako ruskou ruletu. Má ji deset lidí ze sta, ale ti jsou jen jejími přenašeči - stačí k tomu polibek, zakašlání, kýchnutí. Jiné lidi ovšem meningokok zabije nebo je připraví o zrak, sluch či končetiny. Klidně ze dne na den...

reklama

reklama

Začíná to únavou a příznaky jako u lehké virózy a o několik hodin později už můžete být v bezvědomí a skutečně bojovat o život. Nikdo si nemůže být jistý - ani tím, jestli meningokoka chytí, jestli onemocní, jak závažně, jestli vůbec přežije a případně s jakými následky. Jedinou ochranou je očkování.

Meningokok je lidská bakterie a šíří se tedy výhradně mezi lidmi. Známe jí celkem třináct druhů. Bakterie přežívá u svých bacilonosičů v nosohltanu a na vzduchu nevydrží déle než několik vteřin. Přenáší se obvykle při úzkém kontaktu – kašlem, kýcháním nebo líbáním. Inkubační dobu má mezi jedním až osmi dny.

Přestože může meningokok postihnout úplně každého, nejohroženější jsou hlavně dvě skupiny - ty nejmenší děti do pěti let a pak dospívající a mladí dospělí. Především proto, že se pohybují ve velkých kolektivech, kde se meningokok snadno přenáší.

reklama


Jak rozpoznat infekci? Všímejte si příznaků

Meningokok může, ale nemusí vyvolat meningitidu, tedy zánět mozkových blan, otravu krve a sepsi organismu. Nejdůležitější přitom je, rozpoznat nemoc včas. Není to ale snadné, protože infekce zprvu připomíná obyčejnou virózu. 

V řádech hodin, někdy i minut, se však stav nemocného rychle zhoršuje. Přichází horečka, neklid, bolesti hlavy, světloplachost, někdy zvracení, ztuhlost šíje a vyrážka. Tyto příznaky se ale nemusí vyskytovat všechny najednou. 

Poznat by je měl nejen každý lékař, ale i rodič. Typicky se u nákazy meningokokem vyskytuje také vyrážka, bledá nebo skvrnitá kůže. Zprvu malé nachové body se postupně rozrůstají do větších lézí. 

Právě vyrážka může být dobrým ukazatelem na meningokoka. “Pokud má dítě horečku a objeví se vyrážka, která po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc,\"" prozradil jeden trik docent Rastislav Maďar, který se specializuje na epidemiologii, prevenci a kontrolu infekčních nemocí a cestovní a tropickou medicínu.


Nejohroženější jsou děti, dokazuje statistika

Lékaři musí co nejdříve nasadit léčbu antibiotiky, ale i tak může být pozdě, protože infekce bývá příliš rychlá a mnoho dalších dějů už nelze zastavit. Meningokok totiž způsobuje zvýšenou srážlivost krve. Tyto sraženiny pak ucpávají drobné cévy, způsobují nedokrvení a odumírání tkání i orgánů. Proto také mnoho pacientů končí s amputovanými končetinami.

Loni bylo v Česku diagnostikováno 68 invazivních meningokokových onemocnění, což je ve srovnání s předchozím rokem o 25 případů více. Celkem 10 z nich skončilo úmrtím. Největší počet nemocných je mezi dětmi ve věku do 11 měsíců, u nichž nemocnost vzrostla oproti roku 2016 dvojnásobně. Počty pacientů se zvýšily také v dalších věkových skupinách – u dětí ve věku 1–4 let a dospívajících mezi 15.  – 19. rokem.


Očkování zabírá spolehlivě. Zvažte ho aspoň u dětí

Správná léčba a zejména včasná prevence meningokokové infekce je zásadní. Nejúčinnější ochranou je ale očkování, které celkovou nemocnost i úmrtnost snižuje. V tuzemsku se v rámci očkovacího kalendáře hradí očkování proti meningokokovým infekcím pouze vybraným, chronicky nemocným rizikovým skupinám pacientů jakéhokoliv věku. 

Nicméně chcete-li vy nebo vaše děti očkování podstoupit, můžete se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra svým klientům v rámci fondu prevence přispívá částkou až do výše 500 Kč. \""Proplácíme očkování proti meningokoku A, B nebo C a příspěvek mohou klienti čerpat jednou ročně. Za loňský rok ho spolu s očkováním proti pneumokoku využilo 2 087 našich klientů, celkově jsme na obě očkování vyplatili částku 1 252 744 korun,\"" uvedla tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama