Hlavička
Zprávy -
21/11/2017

Lékařka zemřela přímo ve službě. Na infarkt po totálním přepracování

Přímo ve službě zemřela polská lékařka Katarzyna W.-S. Zabil ji infarkt z extrémního přepracování. Kvůli takovým pracovním podmínkám se přitom polští lékaři bouřili před pár týdny. Podpořila je také Česká lékařská komora. V Polsku vidí předobraz toho, co hrozí i českému zdravotnictví.

reklama

reklama

Sotva osmadvacetiletá mladá lékařka zkolabovala náhle uprostřed služby na nonstop klinice ve městě Nepolomice nedaleko Krakova. Pitva ukázala, že zemřela na infarkt, na kterém se silně podepsala její přepracovanost.

Sama Katarzyna W.-S. si krátce před smrtí na Facebooku stěžovala přátelům na vyčerpání, informoval polský fakt.pl. V den smrti sloužila nejprve osm hodin na jedné klinice a pak měla pracovat dalších dvanáct na pohotovosti v Nepolomicích. Na Facebooku přiznala, že takhle má služby šest dní z osmi. \""Ale už za čtyři dny bude výlet snů,\"" těšila se mladá lékařka. 

Výletu se už nedočkala. Přestože se jí od kolegů ihned dostalo profesionální pomoci, nepomohlo to a nezachránili ji. Pitva později prokázala infarkt a polská prokuratura zahájila vyšetřování kvůli \""neúmyslné příčině\"" její smrti.

reklama


Polští lékaři: Hladovka a konec s přesčasy

Případ Katarzyny W.-S. jen podtrhl nedávné masivní protesty polských lékařů, kteří dokonce zahájili hladovku. Do ní se postupně zapojilo na 200 lidí v osmi největších městech. Protest měl formu rotační hladovky, kdy mladí lékaři nepřerušili svoji práci a hladověli v čase svého volna a naopak chodili darovat krev. Hladovku sice ukončili po 28 dnech, ale protesty to nezastavilo. Lékaři dál upozorňují na podfinancování zdravotnictví, těžké podmínky k práci a obrovské množství přesčasů, které musí odsloužit. 

Právě s nimi chtějí od nového roku přestat. \""Od ledna nebudeme sloužit žádné přesčasy. Přestaneme pracovat 400-500 hodin měsíčně,\"" oznámil jeden z vůdců protestu Jarosław Biliński, jak bude vypadat další forma protestu. Polskému zdravotnictví v takovém případě hrozí kolaps. Nedostatek personálu tam totiž dohánějí (nejen) mladí lékaři. Jako stážisté si vydělají na základním platu v přepočtu necelých čtrnáct tisíc českých korun a musí tak brát stovky hodin přesčasů.

V Polsku to přitom není zdaleka první podobný případ smrti lékaře s přepracování. Loni například podobně zemřela v nemocnici v Bialogardě na severozápadě Polska jiná lékařka. Ukázalo se, že zemřela po čtyřech dnech nepřetržité služby. Podle příbuzných ale ve chvíli smrti sloužila nepřetržitě už skoro 190 hodin. Našli ji mrtvou, když ji volali k dalšímu pacientovi.


Čeští lékaři problémy Poláků znají také

Podporu polským lékařům už v říjnu oficiálně zaslal i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora v kritické situaci polských lékařů spatřuje předobraz možného kolapsu českého zdravotnictví. I to se totiž potýká s podfinancováním, nedostatkem personálu a jeho neúměrným přetěžováním přesčasovými hodinami. 

Řada českých lékařů navíc zvažuje od příštího roku ukončení svých praxí, protože stejně jako ČLK odmítají zbytečnou administrativní zátěž, jakou je EET a povinný elektronický recept. Více o postoji ČLK například zde: Lékaři se nevzdávají: Odložte povinný eRecept, žádají nové poslance

David Garkisch

Foto: Facebook.com / fakt.pl

reklama

reklama


reklama

reklama