Hlavička
Zprávy -
17/07/2018

Hypersexualita se dostala na seznam nemocí. Trpět byste jí asi nechtěli

Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu zařadila na seznam nemocí „nutkavé sexuální chování“. Považuje ho za duševní poruchu. Její připsání na seznam nemocí by mělo pomoci jak pacientům, tak lékařům v objasňování příčin této „posedlosti“ sexem.

reklama

reklama

Ačkoliv by se mohlo zdát, že může jít o téměř úsměvnou a nijak zvlášť nebezpečnou duševní poruchu, opak je pravdou. Nejde ji přitom odvozovat od počtu sexuálních partnerů či partnerek, ale spíše od toho, že člověk nedokáže svoje sexuální nutkání ovládat.


Nymfomanky a satyrové si poruchu moc neužívají

reklama

U žen bývá hypersexualita označována jako nymfomanie, u mužů pak mnohem méně známým termínem satyriáza. Ani v jednom případě není co závidět. Lidem porucha dokáže pořádně znepříjemnit život – mohou rozbíjet nevěrami nebo nadměrným vyžadováním sexu vlastní vztahy, být posedlí pornografií nebo třeba využíváním erotických linek, což zase může vyústit ve finanční problémy. Lidem se zhoršují sociální vztahy nebo si třeba zkazí vzdělání či kariéru.

Nutkání k sexu bývá tak silné, že postižení zanedbávají i vlastní zdraví a osobní péči, přestože se snaží sami kontrolovat. To všechno se často děje přesto, že sex takové lidi nedokáže uspokojit a obvykle poté mívají spíše pocity viny a deprese. A nutkání se zakrátko objevuje znovu.


Je to závislost, nebo obsese?

Zařazení nutkavého sexuálního chování na seznam nemocí by mělo pomoci i jeho výzkumu, upozornila WHO. Zatím není jasné ani to, kolik lidí na světě by takovou poruchou mohlo trpět. A lékaři dosud vedou debaty o tom, jak takovou poruchu přesně definovat a z čeho vychází. 

Někteří přirovnávají závislost na sexu k závislostem na alkoholu, drogách nebo gamblingu. Jiní lékaři se domnívají, že jde spíše o obsedantně-kompulzivní poruchu. To je zvláštní a úzkostná porucha chování, kdy člověka pronásledují vtíravé myšlenky (obsese), které utěšuje kompulzivním chováním. Například si neustále myje ruce, protože se bojí nákazy, přeskládává věci nebo opakuje nejrůznější rituály, o kterých sám ví, že jsou nesmyslné.


Porucha není omluvou pro znásilnění

WHO předem upozorňuje, že uznání této poruchy nemůže sloužit k ospravedlňování sexuálního obtěžování nebo znásilnění. „Rozhodně to neomlouvá sexuální zneužívání nebo pokusy o znásilnění – stejně jako to, že je někdo alkoholik není omluvou pro to, že řídí opilý,“ uvedl expert Světové zdravotnické organizace Geoffrey Reed.

Není to letošní první změna v kategorii nemocí. WHO na seznam nedávno například zařadila závislost na počítačových hrách. Více v článku: Svět má novou oficiální nemoc: závislost na hraní počítačových her.

S návrhem „povýšit“ nutkavé sexuální chování na duševní poruchu ještě musí souhlasit členské státy organizace. Hlasovat o něm budou příští rok na jaře.


David Garkisch

Ilustrační foto: MaxPixel.net, CC0 Public Domain


reklama

reklama

reklama

reklama