Hlavička
Příběhy -
08/06/2018

Echo: Diabetika s horečkou, infekcí a otravou poslal ukrajinský lékař domů

Příběhem diabetika, kterého poslal ukrajinský lékař z okresní nemocnice domů, aby ho nazítří přijali v krajském zařízení s celkovou otravou organismu, otevírá týdeník Echo komentář ke stavu českého zdravotnictví. A není nijak lichotivý. Péče se příkře zhoršuje, píše Echo.

reklama

reklama

Co se stalo? Rychlá záchranná služba přivezla koncem dubna do nemocnice v neuvedeném okresním městě diabetika s teplotou 39,8 stupně a s fialovou až černou nohou. Na příjmu se mu dostalo vyšetření \""poslechem a prohlédnutím nohy\"". Ukrajinský lékař, který pacienta vyšetřoval, věděl, že je silný diabetik a navíc s kardiostimulátorem. Přesto ho poslal domů, předepsal mu lehká antibiotika a nohu doporučil ledovat.

Pacientův stav se ale do rána nijak nezlepšil a proto se nechal převézt do nemocnice v krajském městě. Byl nejvyšší čas, protože tamní lékaři konstatovali celkovou otravu organismu - nohu napadla \""růže\"", nebezpečné infekční onemocnění kůže způsobené streptokoky. Pacient skončil na infekčním oddělení a lékaři se nestačili divit, že ho v takovém stavu byl jejich kolega schopen propustit z nemocnice domů. Diabetici jsou navíc lidé, které tato infekce napadá častěji. Správná léčba pak rychle zabrala. 


reklama

Je to selhání celého systému

Týdeník upozorňuje, že nezpochybňuje odbornost ukrajinských lékařů, ale že popsaný případ ilustruje selhání celého systému. \""Trpí takovým nedostatkem personálu a jeho manažeři jsou do té míry neodpovědní, že nechávají léčit zdravotníky, o jejichž kvalifikaci nemají dostatečné informace. Ještě před pár lety by se něco podobného stát nemohlo,\"" píše komentátor Echa Petr Holub.

Pojmenoval přesně rizika a problémy, před kterými opakovaně varuje Česká lékařská komora. Ta například vytrvale protestuje proti tzv. projektu Ukrajina, který do Česka importuje ukrajinské lékaře. Potíž je v tom, že na rozdíl od ostatních cizinců mají výjimku a mohou pracovat jako lékaři i bez složení jazykových a odborných zkoušek.

V praxi tak v českých nemocnicích pracují lékaři, u nichž není jisté, jestli si rozumějí se svými pacienty i kolegy. A - jak píše i Echo - neověřuje se ani úroveň a kvalita jejich vzdělání. Hned tři komory lékařů, lékárníků a stomatologů proto vyzvaly ministerstvo zdravotnictví, aby projekt urychleně zastavil: Zastavte okamžitě projekt \""Ukrajina\"", žádají lékaři a lékárníci ministra.


Babiš: Projekt Ukrajina se osvědčil, bude pokračovat

Odpověď přišla minulý týden. Ačkoliv ministr zdravotnictví Adam Vojtěch před měsícem slíbil, že projekt zastaví, slib nedodržel. Po jednání s premiérem Andrejem Babišem otočil a oznámil, že projekt Ukrajina ministerstvo naopak ještě prodlouží. Více zde: Slib ministra neplatí. Lékaři z Ukrajiny tu mohou pracovat dál i bez zkoušek.

Obrat v názorech ministra zdravotnictví označil prezident komory lékařů Milan Kubek za trapný. \""Velmi mě mrzí, že ministerstvo zdravotnictví spoluorganizuje porušování zákona a pravidel EU,\"" uvedl.

Andrej Babiš si akci naopak pochvaluje. \""Projekt se velmi osvědčil, umožňoval řešit nedostatek lékařů v krajských nemocnicích,\"" uvedl, aniž by reagoval na výtky kritiků. 


Lékařská komora pacientům: Máte pochybnosti? Ověřte si svého lékaře

Česká lékařská komora mimo jiné i proto sáhla k výzvě pacientům. Do Česka v rámci projektu zatím přicestovalo 144 lékařů a lékařek. Ministerstvo přes žádost komory ale poskytlo jen jejich jmenný seznam, nikoli už pracoviště, kde léčí. 

Komora proto nyní vyzývá pacienty, kteří si nejsou jistí, jestli je ošetřuje skutečný kvalifikovaný lékař, aby si jeho jméno ověřili v seznamu lékařů na stránkách komory. Jejím členem musí být ze zákona každý lékař, který v Česku léčí.


Narazilo české zdravotnictví na svoji hranici? 

Týdeník Echo svůj komentář nazval \""Bod zdravotnického zlomu. Péče se po třiceti letech vzestupu zhoršila\"". Svou kritiku ale neodvozuje jen od jednoho případu mylné diagnózy, kterého se v tomto případě dopustil zrovna ukrajinský lékař. Také ani neuvádí, jestli šlo právě o lékaře z projektu Ukrajina.

Další ukazatele klesající úrovně českého zdravotnictví jsou podstatně vážnější. Komentář se opírá o mezinárodní Index spotřebitelů v evropském zdravotnictví (EHCI). Zejména o ten, co hodnotí loňský rok. 

Tímto způsobem se srovnávají systémy zdravotní péče mezi evropskými státy. Index sleduje čekací doby, výsledky zákroků i štědrost zdravotnického systému a mnoho dalších aspektů. Dlouhou dobu Česko bylo premiantem mezi státy východní Evropy. Rychle nám rostla doba dožití, přes všechny těžkosti se první reformy povedly a kvalita zdravotnictví rapidně stoupla.

Index EHCI české zdravotnictví před rokem 2000 stavěl zhruba na roveň Francie, Švédska nebo Rakouska. \""I když mělo k dispozici jen polovinu nebo třetinu peněz,\"" dodává komentář. Jenže bilance dožití se v posledních letech zastavila pod evropským průměrem a stagnuje. \""Přirozeně vznikla otázka, jak dlouho je možné zlepšovat kvalitu zdravotní péče jen z podstaty a díky dovozu moderních technologií,\"" ptá se Echo.


Mezinárodní analýza: V Česku se zhoršuje dostupnost péče

Týdeník připomíná výsledky posledního indexu EHCI 2017. Ten se příkře propadl - podle doprovodné zprávy týmu stockholmského profesora Arne Björnberga hlavně kvůli tomu, že se v Česku zhoršila dostupnost zdravotní péče. Znát je to třeba na delších čekacích dobách na chemoterapii nebo na velké operace jako jsou výměny kloubů či by-pass.

Dva oslovení lékaři se také přiklánějí k tomu, že české zdravotnictví je v bodu zlomu, možná i za ním. \""Jde o dlouhodobý trend a je možné, že se to už opravdu zlomilo,“ uvedl chirurg Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Miloš Voleman, který připomněl mimo jiné nedostatek personálu. \""Ano, jsme v krizi,\"" souhlasil i místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.




Lékaři a sestry bijí na poplach. Vyslyší je někdo?

Na sešup kvality českého zdravotnictví koncem května upozornila i konference, kterou uspořádala Česká lékařská komora. Nesla název \""Personální devastace českého zdravotnictví\"". Více v článku Řítíme se ke katastrofě a selhání zdravotnictví. Péče už se tiše zhoršuje.

Lékaři, sestry, experti na čísla ve zdravotnictví, zástupci škol, zdravotních pojišťoven i nemocnic - ti všichni se na místě shodli, že kvalita českého zdravotnictví klesá a vyhlídky jsou neradostné. Je podfinancované a i proto trpí velkým nedostatkem lékařů, sester a dalšího personálu. Podle prezidenta komory lékařů Milana Kubka jde o spirálu smrti: \""Čím méně zůstává v nemocnici zaměstnanců, tím jsou přepracovanější a tím spíše odejdou také. Už ani vysoký plat tomu nezabrání.\""

David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0 Public Domain


reklama

reklama


reklama

reklama