Hlavička
Zprávy -
26/06/2018

Drog i jejich uživatelů přibývá. Evropa má čistší kokain, Česko vyváží pervitin

Neveselou statistiku o drogách dnes zveřejnila OSN. Nikoli náhodou, dnešek je totiž Mezinárodním dnem proti zneužívání drog. Na celém světě stoupá počet těch, co drogu alespoň jednou okusí. K tomu padají i rekordy ve výrobě kokainu a opia. Znát je to také v Česku.

reklama

reklama

Podle dat OSN z roku 2016 alespoň jednou užilo zakázanou drogu 275 milionů lidí. Proti předešlému roku je to alarmující nárůst uživatelů o deset procent. A proměňuje se i drogový trh - opia a kokainu se vyrobilo rekordní množství. Podle odhadů OSN to bylo 1410 tun kokainu a opia dokonce 10 500 tun! Nejužívanější drogou napříč kontinenty ale zůstává konopí. Holduje mu asi 192 milionů lidí.

Užívání drog za sebou nechává každý rok asi 450 000 mrtvých. Nejhorší dopady na konzumenty přitom mají opiáty. Navíc se ukazuje další nebezpečný trend - tři čtvrtiny úmrtí zavinily léky, které jsou na předpis, konstatuje dnešní zpráva OSN.


reklama

Splašky na nás prozrazují, které drogy užíváme

Podobné zprávy má i Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA). To sleduje spotřebu drog pozoruhodným způsobem - hledá jejich zbytky v odpadních vodách měst.

Do pravidelného monitoringu je zařazeno šest desítek evropských měst, v Česku to bývala i Praha, ale teď vědci sledují jen Brno a České Budějovice. Obě města potvrzují českou realitu - našinci preferují pervitin (jinak také metamfetamin). Jak Budějovice tak Brno obsadily z celé Evropy třetí a čtvrtou příčku v užívání pervitinu. 

Zpozornět by ale měli především Němci. Nejvyšší obsah pervitinu ve splašcích mělo město Chemnitz (Saská Kamenice). Na druhém místě byl Erfurt, na pátém Drážďany, na sedmém Norimberk a na desátém Magdeburk. Všechna města přitom leží relativně nedaleko českých hranic, odkud pervitin do Německa proudí.


Kvalita i množství kokainu rostou, ceny stagnují

Historicky se užívání pervitinu omezovalo spíše na Česko, Slovensko, ale poslední zpráva varuje před jeho zvýšeným výskytem v německých a finských městech a dokonce i na Kypru. Ostatní části Evropy, především na západě a jihu, preferují kokain. Nejvíce ho objevili ve splašcích v Barceloně.

Pro Čechy je kokain nejspíš ještě stále příliš drahý a hůře dostupný než pervitin. Ale i to se mění. Vliv na to má vyšší produkce koky a kokainu v Latinské Americe, která způsobila, že kvalita kokainu v Evropě vzrostla, zatímco cena nikoli. 

V Evropě se kokain drží na úplné špici mezi oblíbenými stimulanty.  Analýza EMCDDA potvrzuje, že evropský trh s kokainem roste a v mnoha zemích je droga dostupnější. Přestože cena kokainu zůstala stabilní, jeho čistota na úrovni ulice dosáhla nejvyšší úrovně za deset let. A narostl i počet záchytů kokainu. \""Evropa teď prožívá důsledky zvýšené produkce kokainu v Latinské Americe,\"" potvrdil ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel .


Stručná historie drog: jejich zneužívání podporovaly války 

26. červen byl stanoven Mezinárodním dnem proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi. Pod záštitou OSN je tento den každoročně připomínán od roku 1987, ale je ve skutečnosti odkazem na mnohem starší historii - na mezinárodní jednání v Šanghaji (1909), Haagu (1912) a Ženevě (1925). Jsou známa jako \""Mezinárodní opiové konvence\"", které v podstatě ukončily legální užívání drog.

Obě světové války příchod drog do společnosti naopak eskalovaly.  Opium zažilo svůj rozmach především za první světové války. V obchodech se dokonce objevily balíčky nazvané \""Dárek příteli na frontě\"". Uvnitř býval kokain nebo morfin a vedle i injekční stříkačka s jehlou. Armáda byla nucena balíčky vojákům zakázat, ale tím jen povzbudila černý trh.

V meziválečném období se vedle sebe v USA v ilegalitě ocitly heroin i alkohol. Jakmile alkoholová prohibice v roce 1933 skončila, mafie přešla na obchod s drogami. Zájem byl především o morfin a heroin, které se vyráběly z levného opia. Jejich užívání opět velmi vzrostlo s vypuknutím druhé světové války i po jejím skončení. Další boom pak drogy zažily v sedmdesátých letech s érou hippies. 


OSN: Prevence u mladých a dospívajících má význam

Letošní kampaň OSN se při příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog zaměřuje na mladé, kteří jsou nejrizikovější skupinou. Heslo kampaně \""Nejdřív naslouchej\"" zdůrazňuje prevenci.

\""Výzkum naznačuje, že počáteční až pozdní dospívání je kritickým rizikovým obdobím pro start s drogami. Když mluvíme o životě a budoucnosti nové generace, prevence je skutečně lepší než léčení,\"" uvádí dnešní zpráva OSN k drogové situaci ve světě.


VZP: Dětí s problémy s alkoholem a drogami přibývá

Svá čísla o drogách a české mládeži i populaci obecně dnes zveřejnila i největší česká zdravotní pojišťovna VZP. Psychické problémy, které dětem a mládeži ve věku do 18 let způsobil alkohol a drogy, stály loni Všeobecnou zdravotní pojišťovnu více než 14,5 milionu korun. To je o 2,5 % více než v roce 2016. Zvýšil se i počet dětských klientů VZP, kteří kvůli problémům s alkoholem či drogami skončili v péči lékařů – loni jich bylo už 1 272, což je o 6,5 % více než v roce předchozím (1 194).

Ve více než polovině případů, kdy loni děti a mládež skončili kvůli návykovým látkám v péči lékařů, byl příčinou problémů alkohol. Na dalších místech skončily marihuana a pervitin. 

David Garkisch

Foto: Wikimedia Commons, CC 4.0


reklama

reklama

reklama

reklama