Hlavička
Rady a tipy -
06/11/2017

Dny paměti: Otestujte se, jestli nemáte Alzheimerovu chorobu

Alzheimerova nemoc je zákeřná, přichází potichu a nenápadně. Ve skutečnosti je léčena jen čtvrtina těch, kteří jí trpí. Včasné nasazení léků přitom dokáže nemoc výrazně zpomalit. Připomínají to Dny paměti, které dnes začaly. Otestujte se také.

reklama

reklama

Obrázek podivných fialových postaviček u tohoto článku není náhodou. Jde o jeden z mnoha základních testů, které vyvinuli psychiatři a které mohou pomoci odhalit Alzheimerovu chorobu. Tři z postaviček jsou stejné, ale jedna se od ostatních nepatrně liší. Pokud nedokážete určit, která to je (správnou odpověď najdete na konci článku), měli byste rozhodně vyhledat lékaře a podstoupit důkladnější testy na odhalení Alzheimerovy choroby.

Právě takové teď nabízejí v rámci tzv. Dnů paměti experti z České alzheimerovské společnosti ve 36 městech v celé republice. Ode dneška, tedy od pondělí 6. listopadu, až do středy 8. listopadu vás zdarma otestují vyškolení specialisté na celkem 41 místech v Česku. Jejich seznam najdete zde: kontaktní místa pro vyšetření paměti. Organizátoři upozorňují, že na vyšetření je nutné se nejprve telefonicky objednat na čísle 283 880 346.

Test spočívá pouze ve vyplnění několika dotazníků, což obvykle zabere asi hodinu. Výsledky pak vyhodnotí experti na Alzheimerovu chorobu a lidskou pamět. Problémy s ní nemusí vždy souviset s Alzheimerem, ale test dokáže odhalit i jiné příčiny potíží s pamětí a to, jak jsou závažné.


Alzheimerova nemoc jako hrozba moderní civilizace

Alzheimerova choroba je v současné době nevyléčitelná a dosud neexistuje ani žádná ověřená prevence proti ní. To je špatná zpráva pro pacienty, ale i pro společnost jako celek. S prodlužujícím se věkem průměrného dožití stoupá i počet těch, u kterých se ve stáří Alzheimerova nemoc rozvine.

Pacient nakonec ztrácí schopnost se o sebe postarat a potřebuje stálý dohled a kontrolu. To přináší i obrovské náklady a ekonomické škody. Jedna z amerických epidemiologických studií už v roce 2005 spočítala, že celosvětové náklady na péči o nemocné Alzheimerem, přesahují 300 miliard dolarů a jsou tedy vyšší než u léčby cukrovky nebo nemocí z kouření.


Léky pomáhají, ale nevyléčí

Odhalit nemoc včas je výhodné jak pro pacienta, tak pro společnost. Alzheimerovu chorobu sice nedokážeme vyléčit, ale její plné propuknutí lze poměrně úspěšně oddalovat. Nemocný tak může prožít ještě další roky produktivního života bez toho, aby o něj někdo v rodině, stacionáři, léčebně nebo v nemocnici musel pečovat. 

Navíc získá dostatek času, aby si před plným nástupem nemoci mohl zařídit osobní věci a svůj život do budoucna i s diagnózou Alzheimer. \""Léky, které se nemocným podávají, dokážou do jisté míry nemoc pozastavit a v zásadě konzervovat momentální stav. Je proto výhodné, aby k tomuto ´uchovávání´ došlo v co nejranější fázi,\"" vysvětluje na svých stránkách Česká alzheimerovská společnost.


Dny paměti

Právě probíhající Dny paměti společnost organizuje už počtvrté. Mají k problému přitáhnout pozornost a odhalit dosud neléčené pacienty. V Praze se zájemci mohou k testu nebo k objednání dostavit i do budovy Českého rozhlasu, který se ke Dnům paměti pravidelně také přidává. Samozřejmě je možné se objednat i kdykoli mimo tuto akci na adrese České alzheimerovské společnosti, na telefonu 283 880 346 nebo emailu [email protected].

Pokud ve svém okolí máte blízkého, který trpí Alzheimerovou chorobou, odhalíte ji dost možná spíše vy než on. V Česku je přitom takových lidí podle odhadů přes 140 tisíc. \""Léčena je přitom méně než čtvrtina pacientů,\"" upozorňuje společnost.


Jak rozpoznat počínající demenci?

Příznaky nemoci jsou rozmanité, ale točí se kolem postupné ztráty paměti. Alzheimerovská společnost je shrnuje takto:

1. Ztráta paměti, která ovlivňuje schopnost plnit běžné pracovní úkoly
2. Problémy s vykonáním běžných činností
3. Problémy s řečí
4. Časová a místní dezorientace
5. Špatný nebo zhoršující se racionální úsudek
6. Problémy s abstraktním myšlením
7. Zakládání věcí na nesprávné místo
8. Změny v náladě nebo chování
9. Změny osobnosti
10. Ztráta iniciativy

Pokud se tyto příznaky u vašeho blízkého objevují ve zvýšené míře a zdají se vám podezřelé, vyhledejte pomoc lékaře. \""Nejdříve se u nemocného zhoršuje právě paměť, především paměť krátkodobá. Postupně se nemocný není schopen postarat o některé věci v domácnosti, má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat,\"" popisuje příznaky a vývoj nemoci alzheimerovská společnost.

A odpověď na test z obrázku na začátku článku? Fialoví panáčci jsou tzv. Greebles, figurky vytvořené a používané pro psychologické studie. Odlišná je ta pod číslem čtyři. Její výčnělky jsou tvarované jinak než u ostatních postaviček. Pokud jste rozdíl nepoznali, zbystřete, protože něco skutečně nemusí být v pořádku. Pokračovat můžete i dalším on-line testem zde: Orientační test demence

Výzkum příčin vzniku a možné léčby Alzheimerovy choroby je v plných obrátkách, ale nezdá se, že by se blížilo vyřešení problému. Ostatně popsána byla nemoc už v roce 1907, kdy také získala jméno podle svého objevitele Aloise Alzheimera. Část pacientů má k propuknutí nemoci genetické předpoklady, se zvyšujícím se věkem jsou ale už ohroženi všichni. První příznaky se objevují mezi 60. a 70. rokem života.

Nemocnému se v okolí nervových vláken v mozku začnou ukládat patologické proteiny, které pak způsobují rozpad nervových buněk. V mozku také klesá obsah látky odpovědné za přenosy nervových vzruchů. 

David Garkisch
Foto: Center for Neural Basis of Cognition - Carnegie Mellon University

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama