Hlavička
Zprávy -
06/12/2017

Co čekat od nového ministra zdravotnictví? Chce rušit nemocnice

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval Andreje Babiše premiérem. Celou vládu to čeká za týden. Jako ministr zdravotnictví v ní zasedne jednatřicetiletý Adam Vojtěch. Ještě se neujal úřadu a už stačil obvinit lékaře z korupce a vyděsit plány na rušení nemocnic.

reklama

reklama

Adam Vojtěch je sice nestraník, ale do Sněmovny se jako poslanec dostal ze třetího místa kandidátky ANO. I jeho výběr na post ministra zdravotnictví, jakkoli byl už dlouho jasný, znamená, že je jednoznačně mužem Andreje Babiše.

Adam Vojtěch sice ještě půjde na pohovor s prezidentem Zemanem, ale nečeká se, že ten by do Babišova výběru zasáhl. Vojtěch je nejen nejmladším ministrem ve vládě ANO, ale i nejmladším ministrem zdravotnictví vůbec.


reklama

Od zpěvu k právům, Babišovi a do politiky

Není lékař, ale právník a absolvoval i mediální studia na Fakultě sociálních věd UK. Do povědomí veřejnosti se zapsal jako účastník soutěže SuperStar v roce 2005, kde získal přezdívku Ken a probojoval se až do finále. Vystupoval v dětských sborech a muzikálech, spolupracoval s hercem Jiřím Mádlem, vydal i vlastní album a dodnes hostoval jako zpěvák v českobudějovických orchestrech. Nedaleko tohoto města, v obci Včelná, také žije.

Profesionální kariéru hudebníka nahradilo studium práv na Karlově univerzitě. Změnilo mu život asi víc, než by čekal. Ještě jako student, resp. předseda studentského spolku Všehrd, se totiž setkal  s podnikatelem Andrejem Babišem. Ten tehdy uvažoval o vstupu do politiky a mladíkovi nabídl spolupráci. Od té doby je Adam Vojtěch v jeho službách.

Po vysoké škole působil jako právník v Babišově společnosti Mafra a před čtyřmi lety si ho Babiš vybral jako svého tajemníka na ministerstvu financí. Vláda ho pak loni jmenovala   členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Kromě toho je členem dozorčích rad Státní tiskárny cenin a České průmyslové zdravotní pojišťovny. Svého experta na zdravotnictví z něj udělal Andrej Babiš, který jeho rad využil v předvolební kampani. 


Kritici: Rušit nemocnice je netaktické a nepromyšlené

Právě tyto nápady, které Adam Vojtěch představil například v rozhovoru pro Seznam.cz, vyvolaly velký rozruch až zděšení. Zejména jeho plán rušení menších nemocnic. \""Máme stále nadprůměrný počet akutních lůžek, lidé jsou nadbytečně hospitalizováni. Nemocnice to dělají proto, aby měly splněno a dostaly paušál od pojišťoven,” tvrdí Vojtěch s dovětkem, co s malými nemocnicemi bude: \""Měli bychom je transformovat v ambulance či polikliniky.\""

Už před svým nástupem do funkce tak Vojtěch vyvolal znepokojenou reakci Asociace českých a moravských nemocnic. Ta s návrhem rozhodně nesouhlasí a považuje ho za nepromyšlený a netaktický. \""Doufám, že jeho návrhy nepovedou ke znejistění obyvatel řady regionů, pacientů i personálu menších nemocnic a k destabilizaci těchto nemocnic,\"" řekl v reakci předseda asociace Stanislav Fiala.


Varování: Je to plán na ovládnutí nemocnic?

V kometáři Severočeského deníku autor varuje dokonce před tím, že může jít o plán miliardářských skupin (nejen) Andreje Babiše na převzetí sítě regionálních nemocnic: \""Pokud by ministerstvo společně s VZP rozjelo akci \""optimalizace sítě\"" a transformace nemocnic na ambulance a polikliniky, miliardářské skupiny by získaly výmluvu na tzv. vyšší moc. Nákladný provoz akutní péče by odpadl, naopak by se rozšířilo nemovitostní portfolio. ANO volili ve volbách 2017 převážně levicoví voliči jako jsou důchodci. Ti tak paradoxně budou na uvažované Vojtěchově reformě nejvíce biti. Budou je čekat dlouhé jízdy za akutní zdravotní péčí.\""

Ostatně schůzky s lidmi z fondu Hartenberg (Babiš ho uložil do svěřenského fondu), který investuje do českých klinik, přiznal i sám Adam Vojtěch. Už letos v červenci vysvětloval možný střet zájmů ve prospěch svého šéfa v rozhovoru pro Euro. \""Říkali mi nějaké jejich pohledy, co by bylo dobré zlepšit. Ale bylo to pouze několik setkání. Určitě za ně nelobbuju,\"" bránil se tehdy Vojtěch.


Vojtěch mírnil svůj výrok, že se lékaři nechávají uplácet 

Ani nešťastný a nepodložený výrok o uplácení lékařů Adamovi Vojtěchovi asi mezi zdravotníky dobré jméno neudělal. Toho se dopustil v září v předvolební debatě Blesku, když prohlásil: \""Dnes už lidé platí za péči, akorát pokud chtějí nadstandard, tak musí uplatit lékaře. Funguje to takhle v praxi.\""

Proti tomu ihned protestovali nejen jeho přítomní političtí oponenti, ale rázně se proti tak paušálnímu a dehonestujícímu výroku postavil i prezident České lékařské komory Milan Kubek. \""Já bych se ostře ohradil proti uplácení lékařů a věřím, že ostatní kolegové se ohradí také. Lékaři poskytují péči takovou, kterou pacient potřebuje,\"" reagoval tehdy v debatě pohotově Kubek. \""Chtěl bych, aby zaznělo, že tady lídr z hnutí ANO právě označil několik desítek tisíc českých lékařů za podvodníky, kteří se nechávají uplácet,“ kritizoval Vojtěcha také Vít Ulrych z KDU-ČSL. Budoucí ministr tehdy musel svá slova dodatečně vysvětlovat a mírnit.


Celé zdravotnictví, včetně VZP, ovládne ANO

Obsáhle shrnul změny i jejich rizika přicházející s novým ministrem zdravotnictví také bývalý mluvčí ministerstva, novinář a současný šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt. Ve své analýze například upozorňuje na to, že ANO nyní ovládne největší českou zdravotní pojišťovnu VZP. \""V kombinaci s vedením rezortu zdravotnictví, ale i financí, tak na příští čtyři roky hnutí přebírá kompletní odpovědnost za české zdravotnictví,\"" konstatuje Tomáš Cikrt.

Doslova \""personální zemětřesení\"" čeká podle něj vedení přímo řízených nemocnic: \""Tady je kompetence ministra zdravotnictví neomezená, klidně může zítra všechny propustit. Očekává se, že Adam Vojtěch vyhlásí na všechna místa rekonkursy. Může tak provést čistku v rozsahu, který zde nebyl dvacet let, nebo se chovat zdrženlivěji. Je to zcela na něm.\""


Povinný eRecept? Novému ministrovi nejspíš nevadí

Cikrt, který kroky stínového ministra dlouhodobě sleduje, předpokládá, že bude Vojtěch chtít zavést centrální nákupy. \""Ty budí v nemocnicích velké obavy, s některými pokusy z minulosti jsou špatné zkušenosti. Lékaři se bojí, že se bude nakupovat nejlevnější, ale nekvalitní materiál. Nebo že dodavatelé léků raději na český trh nevstoupí s některými přípravky vůbec, protože by jejich cena byla příliš seknuta směrem dolů a kazila by jim evropskou cenovou hladinu,\"" uvedl Tomáš Cikrt.

Podle něj nový ministr asi nebude ani chtít zrušit povinný elektronický recept. \""Zatím se nezdá, že by se nový ministr vydal krkolomnou cestou odkladu povinnosti po 1. lednu. Spíše zřejmě ve spolupráci se SÚKLem odloží sankcionování, čímž se vytvoří prostor pro zapojení všech lékařů a vychytání některých technických chyb, které leží zejména na straně jejich softwarů a internetového připojení. Na druhou stranu rétoriku lékařské komory o odchodu lékařů ze zdravotnictví kvůli eReceptu přejal už Andrej Babiš, který dost možná bude ministra tlačit k větším ústupkům,\"" odhaduje Tomáš Cikrt.

David Garkisch


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama