Hlavička
Zprávy -
04/05/2018

Babiš s Vojtěchem slíbili, že zvýší platy zdravotníkům. O deset procent

Příští rok by měly zdravotníkům vzrůst platy o deset procent. Slíbila to předchozí vláda a dnes se k tomuto závazku přihlásil i Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zaměřit se údajně chtějí hlavně na zdravotní sestry. Podle ministra jsou \""nejzranitelnější skupinou\"".

reklama

reklama

Protože jsou Andrej Babiš i Adam Vojtěch členy vlády v demisi, je otázkou, nakolik své sliby na příští rok budou moci splnit. Nicméně je dnes po jednání s odboráři oba vyslovili. K růstu platů zdravotníků o deset procent v příštím roce se původně zavázala přechozí vláda. Teď se se slibem přidal i premiér Babiš a ministr Vojtěch.

Premiér Babiš navíc tvrdí, že se podívá na opatření, která by mezi zdravotníky narovnala mzdy a platy. To je téma, na které zdravotníci i jejich odbory dlouhodobě upozorňují. Protože třeba mzdy (nejen) zdravotních sester se se výrazně liší podle toho, jestli pracují ve státní nemocnici nebo nemocnici jiného zřizovatele.


reklama

Stát platí zdravotníky často lépe než města, kraje a soukromníci

Rozdíl je v tom, že ve státních nemocnicích se platy řídí tarifními tabulkami. V těch ostatních lékaři, sestry a další personál mají mzdy smluvní. Když vláda platy zvyšuje, stoupají sice tarifní platy, ale nasmlouvané mzdy už často mnohem méně, pokud vůbec. Jsou to přitom platy a mzdy na stejných pozicích a za stejnou práci. 

\""Co mě dnes překvapilo, že při návštěvách nemocnic, ne vždy při diskusích se zaměstnanci a managementem, nedostáváme informace stejné jako dnes,\"" řekl po jednání s odboráři z českých a moravských nemocnic Andrej Babiš. 

Premiér i ministr se prý kvůli křivdě mezi tabulkovými platy a smluvními mzdami chtějí vydat do nemocnic, kde zdravotníci v minulosti nedostali přidáno, kolik měli. Až se bude plánovat státní rozpočet na příští rok, budou údajně pro vládu prioritou platy ve zdravotnictví a ve školství, ujistil Babiš.


Platy ve zdravotnictví jsou stále nízké

Vláda hodlá pokračovat v navyšování platů ve zdravotnictví i kvůli personální krizi, která dopadá na zdravotnictví stále tvrději. Chybějí sestry, chybějí lékaři, chybí i další personál. Také za ten se dnes odboráři postavili. Žádají navýšení nejen pro lékaře a sestry, ale i pro sanitáře a nižší personál. Ministr Vojtěch k tomu přislíbil, že pro něj bude hlavní podpořit všechny zaměstnance, kteří pracují na směny. 

Zdravotníkům se platy zvyšují opakovaně. Loni dostali k platům rovněž deset procent, ve dvou letech předtím pak vždy po pěti procentech mzdy. Přesto na mnoha pozicích nedosahují ani průměrné mzdy.


Rozdíl mezi tarifními platy a smluvní mzdou

Průměrná mzda v Česku byla koncem loňského roku 31 646 korun. Zdravotnické odbory k tomuto číslu dnes zveřejnily údaje o platech. Například u zdravotních sester je vidět výrazný rozdíl podle toho, když dělají ve státní nebo jiné (soukromé, krajské, městské) nemocnici. 

Ve státním mají hrubý plat průměrně mezi 25 700 až 34 160 korunami. Pokud pobírají smluvní mzdu v jiné nemocnici, plat už jim leckdy podstatně klesá - hrubé mzdy se na rozdíl od tarifních platů pohybují mezi částkami 21 080 a 29 570 korun.

Aby se nižší mzdy srovnaly s vyššími tabulkovými platy, plánuje se podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové novela zákona. Ta by podle ní měla sjednotit odměňování zdravotníků, ať už pracují ve státní nebo třeba soukromé nemocnici. 

David Garkisch

Foto: Mapixel.net, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama