Hlavička
Zprávy -
15/02/2018

Anticena za slídění: Informace o vašem zdraví bude mít skoro kdokoli

Na ohrožení našich citlivých údajů o zdraví upozornily i letošní anticeny Velkého bratra. Mezi největší slídily loňského roku se zařadil poslanec a hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). \""Ocenění\"" získal za prosazení zákona, který otevřel zdravotnické dokumentace pacientů skoro komukoli.

reklama

reklama

Tak jako i mnoho dalších nápadů ve zdravotnictví měl ten o širokém zpřístupnění zdravotnické dokumentace pacientů dobré úmysly. Pokud se vám něco stane v zahraničí, tamní lékaři budou mít rychlý přístup k vaší zdravotní dokumentaci.

Ušlechtilý úmysl ale kalí fakt, že loni přijatá novela ve skutečnosti otevírá zdravotní dokumentaci téměř komukoli v zahraničí. Třeba jakémukoli pracovníkovi kterékoli nemocnice nebo klidně jen domova důchodců. Data by se dokonce dala stahovat plošně a ve velkém. A nepochybně by se dala i dobře prodat nebo zneužít.


reklama

Zákon plošně otevírá zdravotní dokumentace

Na problém hned po přijetí novely loni v červenci, tedy v době, kdy ještě nebyli ve Sněmovně, upozornili Piráti. Poukázali také na podezřelý, nicméně legální postup při schvalování zákona. Novela prošla jako tzv. přílepek k jinému zákonu o elektronické evidenci. Protlačil ji právě poslanec, lékař a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD).

Za to dnes při vyhlašování tradiční anticeny Big Brother Awards dostal pochybný titul \""Úřední slídil\"" od občanského sdružení Iuridicum Remedium. \""Novela zavádí tzv. Národní kontaktní místo, přes nějž má být umožněn široký přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci, včetně přístupu ze zahraničí. Zákon nicméně zcela postrádá nezbytné limity tohoto přístupu, stejně jako zcela mlčí o tom, zda může pacient sdílení svých citlivých dat jakkoli ovlivnit,\"" odůvodnili své rozhodnutí porotci. I podle nich je to další příklad útoku na důvěrnost zdravotnických informací.


Piráti: Přílepek zákona zrušil soukromí pacientů

Na totéž už loni po přijetí novely upozorňovali Piráti. \""Přílepek prakticky zrušil soukromí pacientů v České republice. Nyní si jakýkoliv - i nezdravotnický - pracovník kterékoliv nemocnice nebo i domova důchodců bude moci číst vzdáleným přístupem v kterékoliv zdravotnické dokumentaci jakéhokoliv pacienta bez udání důvodu,\"" uvedli tehdy ve svém prohlášení Piráti.

Varovali, že přísně soukromá data by bylo možné plošně těžit, a to i ze zahraničí. \""Novela zcela neomezeně zpřístupňuje dokumentaci našich pacientů i zahraničním subjektům, u kterých rovněž neuvádí žádné garance bezpečnosti údajů či požadavky na zdravotní vzdělání nahlížejících. Zákon nebrání dokonce ani automatickému stahování zdravotních dat ve velkém,\"" upozornili už loni Piráti.


Pacient se nemá jak bránit

Přístup do dokumentace pacientů má probíhat přes tzv. Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví. Projekt na jeho vybudování získal kraj Vysočina, kde je  poslanec Běhounek zároveň hejtmanem. Kraj na to dostane i dotaci přes kolem 9 milionů korun. Kontaktní místo má být dokončené do roku 2020.

Dosud podle zákona smí do zdravotní dokumentace nahlížet přesně zákonem vyjmenované fyzické osoby jako je třeba ošetřující lékař. \""Pacientovi není v zákoně přiznána ani žádná možnost, jak se tomuto tunelování svého soukromí bránit,\"" doplnili Piráti. Naznačili zároveň, že novela by v této podobě nemusela obstát před Ústavním soudem.


Další ocenění: Úřad vlády, ministerstvo i Equa bank

Kromě \""Úředního slídila\"" hejtmana Jiřího Běhounka dnes podobná ocennění získalo i několik institucí. Osmičlenná porota právníků a novinářů vybírala mezi čtyřiceti kandidáty ve čtyřech kategoriích.

\""Výrokem Velkého bratra\"" se stala definice Úřadu vlády k metodice sčítání Romů. Podle úřadu lze k Romům řadit i lidi, kteří se k této etnicitě nehlásí. Porotci to označili za nepřijatelné.

\""Firemním slídilem\"" se stala Equa bank, která vyžaduje od klientů souhlas s poskytnutím dat telefonních operátorů. Podle nich pak klienty posuzuje. Souhlas ale nelze odmítnout, takže nemůže být podle porotců považován za svobodný.

\""Dlouhodobým slídilem\"" se stalo ministerstvo průmyslu za zákon o elektronických komunikacích. Podle něj musí operátoři pro policii shromažďovat a půl roku uchovávat data o tom, s kým komunikujeme a kde se pohybujeme.

Ceny Velkého bratra udělovala nezisková společnost už potřinácté. Podrobnější odůvodnění poroty najdete na stránkách Iuridicum Remedium.

David Garkisch

Foto:  pixabay.com


reklama

reklama

reklama

reklama